Senát? Nesmysly, vědomá provokace. Paroubek nepotěší ani Hřiba, jde o Čínu

02.05.2021 16:47

„Tápající senátoři zasahují neuváženě do zahraniční politiky státu. Hlasují pro nesmysly,“ pozvedá výstražně ukazováček bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Poukazuje na usnesení, které přijala horní komora. V něm požaduje po české vládě, aby podporovala začlenění Tchaj-wanu do všech zasedání, mechanismů a aktivit Světové zdravotnické organizace (WHO). „Nevhodně volená politika, často za hranicí vědomé provokace, se bude promítat v ekonomických vztazích Česka a Číny,“ varuje v komentáři pro server VašeVěc.cz.

Senát? Nesmysly, vědomá provokace. Paroubek nepotěší ani Hřiba, jde o Čínu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Senátorům Paroubek připomíná, že Česká republika v rámci své zahraniční politiky v minulosti podepsala s Čínskou lidovou republikou smlouvu o strategické spolupráci. „Tato smlouva má pochopitelně především na mysli spolupráci v oblasti ekonomické a Čína podobným způsobem postupuje i ve vztahu k dalším zemím světa. Ale je de facto aplikací politiky ‚jediné Číny‘ v praxi. A Senát tuto zahraniční politiku vlády nerespektuje,“ píše expremiér.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte vládnutí Andreje Babiše? (Ptáme se od 2. 5. 2021)

14%
57%
4%
7%
18%
hlasovalo: 11387 lidí

„Možná, že by se páni senátoři, kteří hlasují pro takové nesmysly, měli seznámit s některými reáliemi zahraniční politiky a zejména se vztahy USA a Číny a jejich vývojem alespoň od roku 1970. Doporučil bych iniciátorům této bludné rezoluce Senátu, k nimž nepochybně patřil známý sinožrout Petr Fischer, aby se alespoň trochu obeznámili s hlavními principy Šanghajského komuniké mezi USA a Čínou z roku 1972,“ rozčiluje se Paroubek.

Podotýká, že od doby, kdy Američané ukončili své vztahy s Tchaj-wanem ve smyslu Šanghajského komuniké, prostě Tchaj-wan nárok na místo zastupující Čínu v mezinárodních organizacích nemá. „Čeští pravicoví politici se v hlouposti snaží překonat i bývalého amerického ministra zahraničních věcí Pompea. Toho také příliš nezajímaly reálie zahraniční politiky tak, jak organicky vznikaly po desetiletí,“ dodává.

Původní zdroj ZDE

Jako lichou označil představu, že Čína, jako světová velmoc, nebude bránit zásadu „jediné Číny“, která vznikla na základě jednání s Američany v roce 1972 v situaci, kdy představovala nějaká 2 % světové produkce, a dnes bude brzo produkovat až pětinu veškeré vyrobené produkce světa. „Neměli bychom si chtít komplikovat vztahy také s budoucí největší ekonomickou velmocí světa,“ upozorňuje s tím, že nám nepřidávají ani komplikované vztahy s Ruskem, tedy s jednou z východních velmocí.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Nápad senátorů může pro Česko znamenat velké ztráty, jelikož české hospodářství profituje v tuto chvíli – prostřednictvím vývozu náhradních dílů a komponent do Německa – na rychle se zvětšujícím obchodu Německa s Čínou. Konec konců, Čína je také druhým největším exportérem zboží do Česka po Německu.

Rychlá obnova turismu v naší metropoli dnes navíc bude problém, jelikož nám mizí velmi vysoká kupní síla. „Ruští turisté, s ohledem na ochromení činnosti našich konzulárních oddělení v Rusku, se u nás příliš objevovat nebudou. Pokud jde o čínské turisty, to je něco podobného. V roce 2019 zamířilo do Česka zhruba 600 tisíc. O těchto počtech se nám v tuto chvíli může jen zdát,“ dodává.

„Pokud budou Senát, vedení Prahy a případně další sinožrouti pokračovat ve svých protičínských eskapádách, nebude Čína pospíchat s obnovením leteckých linek z Pekingu, Šanghaje a Čen-tu do Prahy v rozsahu, jak tomu bylo v roce 2019,“ upozorňuje Paroubek.

„Prostě nevhodně volená politika, často za hranicí vědomé provokace, se bude promítat v ekonomických vztazích Česka a Číny. O čínské turisty se velmi rádi postarají namísto Prahy např. ve Vídni anebo v Budapešti. Tedy v zemích, kde žádné ideologické přehrady pro ekonomické vztahy s Čínou neexistují,“ uzavírá někdejší premiér.

 

 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…