Senát čeká debata o církevních restitucích, zřejmě je zamítne

13.08.2012 15:52

Především debata o církevních restitucích čeká senátory na jejich srpnové schůzi, která začne ve středu dopoledne. Vládní návrh majetkového vyrovnání čeká nejspíš senátní veto, protože většinu v Senátu má levice, která s restitucemi v jejich navržené podobě nesouhlasí. Senátní veto se dá očekávat i u návrhu, který má od příštího roku umožnit zavedení druhého důchodového pilíře.

Senát čeká debata o církevních restitucích, zřejmě je zamítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi je v návrhu programu schůze Senátu zařazen jako první bod. Již dva senátní výbory ho doporučily zamítnout. Podle předsedy senátního hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) návrh kromě jiného prolamuje hranici 25. února 1948, protože jako součást křivd jmenuje i zákon z roku 1947 o nápravě první pozemkové reformy. Řekl také, že podle výpočtu stranických expertů je náhrada církvím nadhodnocena o 51 miliard korun, protože za metr půdy by měly dostat náhradu 44 korun a v případě lesa 28 korun.

Schválí nový zákon o NKÚ?

Nesouhlasí také s tím, že by část majetku měly dostat církve, které v 50. letech minulého století prokazatelně v tehdejším Československu nepůsobily. Pokud Senát církevní restituce zamítne, bude vláda ve sněmovně potřebovat přinejmenším 101 hlasů, aby veto sněmovna veto přehlasovala.

Zatím není jasné, jaký osud stihne vládní novelu ústavy, která rozšiřuje kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu a je zařazena v návrhu programu schůze. Senátní ústavně-právní výbor přerušil její projednávání a chce počkat, až sněmovna schválí doprovodnou novelu zákona o NKÚ, který nové pravomoci upřesní. Sněmovna naopak čeká, až Senát schválí novelu ústavy.

Zamítnutí se vší pravděpodobností čeká vládní novelu, která má umožnit zavedení druhého pilíře důchodového systému od příštího roku, tedy spoření v penzijních fondech. Zamítnout ji chtějí hned tři senátní výbory. Návrh počítá s tím, že lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…