Senát podle očekávání navrhl na ombudsmana Křečka a Šabatovou

29. 1. 2014 15:08

Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček a jeho předchůdkyně v této funkci Anna Šabatová se ve středu stali senátními kandidáty na veřejného ochránce práv. V tajné volbě neměli protikandidáty. Křeček získal 36 z 64 odevzdaných hlasů, Šabatová o hlas více. Křečka nominoval také prezident Miloš Zeman.

Senát podle očekávání navrhl na ombudsmana Křečka a Šabatovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček
reklama

Nového ombudsmana za Pavla Varvařovského, který na tuto funkci v prosinci rezignoval, vybere z obou adeptů sněmovna. Učinit tak má do poloviny února.

Ombudsman nemá nahrazovat orgány veřejné správy, míní Křeček

Křeček ve své nominační řeči uvedl, že na světě existuje zhruba stovka ombudsmanů, ale každý má zákonem stanovenu trochu jinou pravomoc. Úkolem českého ombudsmana podle něj není nahrazovat práci orgánů veřejné správy, ale upozorňovat na jejich postupy, které nejsou v souladu se zákonem. Podle Křečka je také ombudsmanovým úkolem přesvědčit občany, že je tu někdo, kdo se jejich drobných práv zastává.

Také podle Šabatové je funkce ombudsmana založena k ochraně „malých práv" občanů. Je to současně instituce, která může posílit důvěru lidí ve veřejné konání a veřejnou správu.

Šabatová se o funkci uchází už potřetí

Šabatová se o zvolení veřejnou ochránkyní práv uchází již potřetí. Před čtyřmi lety se dvakrát ucházela o místo po zesnulém Otakaru Motejlovi, kterému dělala zástupkyni. V červnu 2010 byla Senátem navržena na ombudsmanku spolu s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, sněmovna tehdy žádného z kandidátů nezvolila. V srpnu 2010 Šabatová prohrála v Senátu nominační souboj s bývalým ústavním soudcem Varvařovským a předsedou pražské židovské obce Františkem Bányaiem.

Exposlanec ČSSD Křeček loni získal podporu horní komory i při své kandidatuře na zástupce veřejného ochránce práv. Podobně jako nyní měl i nominaci od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Křečka nyní do volby navrhl místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD), Šabatovou pak místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…