Senát schválil korespondenční volbu, Hilšer má radost. Každý stát má povinnost podporovat účast občanů

26.10.2021 21:19 | Ze sítí

Senát dnes schválil návrh novely zákona, která má zavést pro Čechy v zahraničí korespondenční hlasování při sněmovních a prezidentských volbách. „Myslím, že korespondenční volbu občanům dlužíme,“ hájil senátor Marek Hilšer v horní komoře před samotným hlasováním korespondenční volbu. Předlohu nyní dostane k posouzení dolní komora.

Senát schválil korespondenční volbu, Hilšer má radost. Každý stát má povinnost podporovat účast občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Marek Hilšer

Novela, kterou Senát schválil, by umožnila zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta. Předlohu nyní dostane k posouzení dolní komora. 

Senát se o zavedení korespondenčního hlasování snaží dlouhodobě, podobně jako některé strany ve Sněmovně. Jejich návrhy ale zatím v dolní komoře nenašly většinovou podporu. „My už od jara tuto novelu nebo tuto úpravu intenzivně diskutujeme, myslím si, že vzájemnou spoluprací se podařilo dovést ji až k dnešnímu hlasování,“ řekl na úvod svého projevu v Senátu Hilšer.

Připomněl, že povinností každého státu, demokratického státu, je podporovat svobodnou účast občanů ve volbách, což se dosud ne tak úplně dělo. „Bohužel občané, kteří pobývají z jakéhokoli důvodu v zahraničí, jsou z objektivních důvodů omezeni na výkonu volebního práva, a to z toho důvodu, že jediná volební místnost je v dané zemi, kde oni pobývají, buď na ambasádě, nebo na konzulátu. Někteří občané dokonce musejí cestovat i do jiné země. Takže od volebních místností je dělí často stovky až tisíce kilometrů,“ uvedl.

Jako příklad zmínil ztíženou situaci občanů, kteří pobývají na Novém Zélandu, kteří se letos nemohli dostavit do volební místnosti v Austrálii kvůli covidovým opatřením.

Všechny problémy podobného rázu by vyřešila právě korespondenční volba. „Pokud se nám ji podaří dnes zde prosadit, nejenže splatíme dluh, který má politická scéna už dlouho, několik desetiletí, řekl bych 30 let. Ale především se také zařadíme mezi drtivou většinu demokratických zemí v Evropě i na světě, které korespondenční volbu ve svém právním řádu mají,“ pokračoval senátor.

„Já jsem rád, že se podařilo společnou prací tu novelizaci posunout až do toho dnešního druhého čtení. Myslím, že tu korespondenční volbu občanům dlužíme. Oni ji s napětím očekávají. Takže dejme jim tu možnost volit v dalších nadcházejících volbách korespondenčně,“ dodal Hilšer závěrem.

 

 

reklama

autor: nab

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…