Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana

24.07.2019 20:43

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Pro návrh podle informací dnes hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. K Ústavnímu soudu návrh doputuje v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM či SPD, to není pravděpodobné.

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Anketa

Bude co slavit během 30. výročí 17. listopadu 1989? (Ptáme se 24.7.2019)

5%
95%
hlasovalo: 13316 lidí
Projednávání žaloby bylo podle informací ČTK emotivní, projevy řečníků ale byly spíše argumentační. Vůči návrhu měli výhrady nejen zástupci vládních stran, ale i někteří opoziční senátoři. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta byl třeba souhlas třípětinové většiny přítomných členů horní komory.

„Diskuse nad touto ústavní žalobou byla velmi korektní, velmi slušná a velmi věcná. Zabývali jsme se skutečně tím, zda prezident republiky ústavu porušil, a diskutovali jsme o porušeních, o kterých si myslíme, že byly,“ vyjádřil se ve vysílání ČT24 k žalobě na prezidenta předseda největšího senátorského klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil řekl, že žaloba přispěje především k tomu, aby se občané České republiky sami dozvěděli, zdali prezident skutečně hrubě porušuje ústavu. Předseda senátorského klubu ČSSD hovořil o tom, že senátoři z jeho partaje hlasovali naprosto volně, což již avizoval i ráno. Část sociálních demokratů tak návrh podpořila.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ráda bych vyzdvihla věcnost a korektnost té debaty, která proběhla v rámci tohoto projednávaného návrhu, za náš senátorský klub ANO musím říci, že jsme dlouhodobě avizovali, že se neztotožňujeme s argumentací, která je v žalobě na prezidenta pojmenována a popsána. Pokud nastane situace, že se žaloba dostane před Ústavní soud, ten zhodnotí profesně a věcně oprávněnost a intenzitu hrubého porušení ústavního pořádku prezidentem republiky,“ vyjádřila se předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO Zdeňka Hamousová, dodala též, že takovéto hrubé porušení prý v ANO neshledávají.

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců kolem Václava Lásky (Senátor 21) svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu.

Nejnověji k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela Ministerstva kultury.

Zeman v polovině června označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

20:42 Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

Začíná německé předsednictví Evropské unie a jeho hlavním cílem je, aby Unie ze současné krize vyšla…