Senát zareaguje na výzvu studentů: Probere Zemanovy kroky

24.04.2018 6:00

Kvůli výzvě studentů na obranu demokracie a Ústavy se dnes v Senátu sejdou ústavní právníci. Setkání by mělo napovědět, jak by se horní komora mohla k požadavkům postavit. Signatáři výzvy požadují, aby prezident republiky plnil své ústavní povinnosti, nejmenoval premiérem trestně stíhaného člověka a aby vláda v demisi neprováděla žádné zásadní a personální kroky, píše ČTK.

Senát zareaguje na výzvu studentů: Probere Zemanovy kroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhé čtení novely autorského zákona z pera senátora Ivo Valenty. Podstatou Valentova návrhu je jednoznačnější vynětí folklórních děl z ochrany autorským zákonem
reklama

Senát jako strážce ústavnosti by se pak podle posledního z požadavků výzvy, kterou podepsalo na 40 000 lidí, měl postavit „na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot“.

Důvodem výzvy byl postup prezidenta Miloše Zemana a ministerského předsedy v demisi Andreje Babiše (ANO), kterého Zeman pověřil jako vítěze voleb sestavením další vlády. Předseda ANO Babiš je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu STAN již dříve uvedl, že horní komora by mohla schválit stanovisko „apelativního charakteru, buď na vládu, nebo na prezidenta, nebo na Poslaneckou sněmovnu, možná že na všechny tři ústavní instituce“. Možnost ústavní žaloby na prezidenta je s ohledem na dosavadní kroky hlavy státu nereálná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…