Senát zvolil kandidáty na zástupce ombudsmana. Právničku z Brna a jednoho svého člena

02.05.2019 18:53

Senát na funkci zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové opětovně navrhl právničku Markétu Seluckou, byť ji Sněmovna do této funkce v březnu neschválila. Nově k ní přidal bývalého místopředsedu horní komory za Starosty Jiřího Šestáka. Jejich nominaci dnes senátoři podle očekávání potvrdili v tajné volbě. Selucká a Šesták byli jedinými kandidáty. Zprávu přinesla ČTK.

Senát zvolil kandidáty na zástupce ombudsmana. Právničku z Brna a jednoho svého člena
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

Děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Selucká dostala 52 hlasů z 68 možných, Šesták obdržel 51 hlasů, uvedl předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO).

Selucká působila kromě akademické sféry ve státní správě, advokacii a podnikatelské sféře. Byla také asistentkou ústavních soudců a svých zkušeností by chtěla využít, uvedla při první senátní nominaci. Českobudějovický zastupitel a bývalý ředitel Jihočeského divadla Šesták byl senátorem v letech 2012 až 2018, z toho poslední dva roky místopředsedou horní komory.

Seluckou navrhli předsedové senátorských klubů ODS a KDU-ČSL Miloš Vystrčil a Petr Šilar. Šestáka nominoval současný místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

Prezident Miloš Zeman svou nominaci nezměnil. Doporučil poslancům znovu bývalé poslance ČSSD – dosavadního zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka a advokáta Zdeňka Koudelku. Označil je za vhodné a zkušené kandidáty. Koudelka obdržel v březnové sněmovní volbě z navržených kandidátů nejméně hlasů, 14 ze 175 odevzdaných. Křeček se dostal do finále se Seluckou, obdržel 25 ze 161 odevzdaných hlasů. Děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Selucká obdržela 63 hlasů, na zvolení to ale nestačilo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Termín volby zástupce ombudsmana, které se zúčastní čtyři uvedení kandidáti, zatím nebyl stanoven.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…