Senátní výbor doporučil úpravy v přímé volbě. Může být ohrožena

01.02.2012 21:02

Senátní ústavně-právní výbor doporučil těsnou většinou upravit ústavní novelu o zavedení přímé volby prezidenta. Úpravy navrhla předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD), získala pro ně dva stranické kolegy a oba přítomné zástupce koalice.

Senátní výbor doporučil úpravy v přímé volbě. Může být ohrožena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Novela by měla posílit roli Senátu. Jeho předseda by měl mít například všechny prezidentské pravomoci, pokud bude úřad hlavy státu neobsazený. To, aby Senát schvaloval prezidentovy kandidáty na členy ČNB, se nepodařilo prosadit ČSSD ve sněmovně. Konečné slovo bude mít ale za týden Senát jako celek. Zástupci ČSSD i ODS už dříve deklarovali, že pro přijetí novely dodají potřebnou většinu.

Potřebujeme ještě dvokomorový parlament?

Podle Jaroslava Kubery, který je pro úplné zamítnutí návrhu, by bylo kvůli přímé volbě potřeba přijmout ještě další změny v ústavě. Prezident by podle něj mohl přejmout některé pravomoci senátu. "Týkalo by se to i debaty, jestli potřebujeme dvoukomorový parlament, pokud bude přímo volený prezident, když by některé pravomoci senátu mohl převzít," vyjádřil se Kubera.

K přijetí návrhů Rippelové na omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců jen na dobu výkonu funkce, což má ústavní novela zavést pro přímo voleného prezidenta, ale jeden hlas chyběl. Ústavní novela počítá s tím, že místo zákonodárců budou hlavu státu vybírat všichni voliči podobným systémem, jako volí senátory. Účinnost má mít od 1. října.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Napadení číšníka cizinci: Čumilové, hlavně si nerozlít kafíčko! Občané jsou rozhořčeni. Máme dvě VIDEA a výzvu policie

20:11 Napadení číšníka cizinci: Čumilové, hlavně si nerozlít kafíčko! Občané jsou rozhořčeni. Máme dvě VIDEA a výzvu policie

Skupina sedmi cizinců v centru Prahy brutálně zbila číšníka, který musel později podstoupit operaci …