Senátor Bek: „To Babiš obhájí těžko.“ Jde do tuhého

29.01.2020 21:29

Evropská komise schválila, že Státní zemědělský intervenční fond proplatil většinu projektů pro holding Agrofert, to tvrdí čeští zástupci. Pochybnosti zůstaly jen u jednoho projektu, jde o jeden ze dvou auditů, které podezírají premiéra Andreje Babiše (ANO) ze střetu zájmů. Úplnou tečku za touto etapou a zkoumání přesunu evropských peněz to tedy neznamená. O tom, jaké ponaučení si z toho bere český stát a do jaké pozice jej podobné kauzy dostávají, hovořil ve středečním Interview na ČT24 senátor a místopředseda senátní komise, která se audity zabývá, Mikuláš Bek.

Senátor Bek: „To Babiš obhájí těžko.“ Jde do tuhého
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

Senátor Bek pro začátek předeslal, že ani senátní komise díky rozhodnutí vládních úředníků nemá přístup ke zmíněným auditům, staví jej to tak do role pozorovatele z venku. Jak moc je však pak taková komise funkční a přínosná? „Smyslem komise nebylo vyšetření ani neměla být v té kauze soudcem. Má shromáždit spolehlivé informace, které pak mohou senátoři použít ve vlastní roli legislativců,“ upřesnil, co je jejím hlavním úkolem.

Anketa

Stydíte se za premiéra Andreje Babiše?

8%
92%
hlasovalo: 26530 lidí

Připustil, že za tu dobu, co tato komise existuje, se nedostali příliš daleko. „Je to proto, že vláda se očividně rozhodla informace držet v utajeném režimu,“ sdělil s tím, že senátoři nedostávají ani shrnutí, jež by v obecné rovině pojmenovávala problémy, které jsou předemětem jednání s Evropskou komisí.

S premiérem Babišem prý zatím o fungování senátní komise nehovořili. „Byl pozván na jednání senátní komise. Pořád doufám, že se uskuteční jednání přímo s premiérem v této věci,“ doplnil senátor Bek.

Audity jsou dva, jeden se týká strukturálních fondů a druhý zemědělských dotací. Oba se zabývají možným střetem zájmů českého premiéra. Právě o zmíněném druhém auditu jednali zástupci ministerstva a státního fondu s Evropskou komisí. Podle české strany dospěli i komisaři k závěru, že je možné proplatit peníze koncernu Agrofert. Závěr není zatím definitivní.

„Lze usuzovat z analogie s tím prvním auditem, že klíčová námitka Evropské komise se týká střetu zájmů. Dá se očekávat, že česká strana bude formalisticky argumentovat tím, že jde o svěřenské fondy a že se definice ovládající osoby vyskytuje v zákoně o obchodních korporacích, který nelze aplikovat na svěřenské fondy,“ zmínil Bek některé nuance právní argumentace.

Dodal, že v prvním případě Evropská komise trvá na tom, že jde o střet zájmů, a obává se, že podobnou argumentaci může obsahovat i audit druhý. „Česká strana sice říká, že peníze spravuje Státní zemědělský intervenční fond, což je ale pouze platební agentura v terminologii těch evropských peněz. Řídicím orgánem na podporu venkova, kterého se to zřejmě týká, je Ministerstvo zemědělství,“ zdůraznil.

Ministerstvo zemědělství je proto podle Beka zodpovědné například za programový dokument a jeho změny a každoroční aktualizace, tím pádem i za upřesňování priorit, které jsou financovány. „Tam už je pak samozřejmě to podezření se střetu zájmů mnohem vážnější a nedá se tak úplně smést ze stolu jednoduchým formálním odkazem na to, že peníze proplácí intervenční fond,“ myslí si místopředseda senátní komise.

Nezávidí v této situaci postavení českým úředníkům v případě posuzování některých projektů a rozhodování. „Ta kauza se prostě týká jejich šéfa a předsedy vlády. To je všechny nepochybně vystavuje velkému psychologickému tlaku,“ míní Bek.

Je přesvědčen, že kdyby vláda chtěla postupovat otevřeně, tak by mohla situaci ulehčit tím, že poskytne exekutivní shrnutí pro potřeby legislativy, jelikož celá ta kauza podle senátora jasně ukazuje, že bude Česká republika muset upravit svou vnitřní legislativu, pokud bude chtít v budoucnu bez problémů čerpat evropské dotace.

„Na tom celém mi vlastně připadá zvláštní, že se neozývá resort zemědělství, který je řídicím orgánem toho programu... vlastně pořád vystupuje ve věci druhého auditu pouze ta platební agentura,“ podivoval se Bek.

K tématu se často ozývá i samotný premiér Andrej Babiš, podle kterého „nemá Evropská komise patent na rozum a nemůže vykládat české zákony“. Bek na jeho slova podotkl, že zde však existuje zcela legitimní postoj Evropské komise, jenž se zabývá legalitou hospodaření s rozpočtem Evropské unie. „Jde o peníze evropských daňových poplatníků. Myslím, že pan premiér bude tu svou pozici velmi těžko obhajovat před europoslanci nebo před zástupci německých či nizozemských daňových poplatníků,“ predikuje senátor.

Je podle Beka český premiér ve střetu zájmů? „Argumentaci prvního auditu považuji za velmi přesvědčivou a správnou,“ odpověděl. Chybí nám podle něj definice střetu zájmů, která by byla dostatečně srozumitelná a jasná. „Dosavadní ukotvení té definice se ukazuje být nedostatečné,“ uvedl s tím, že Senát by mohl přijít nepochybně s novelizací zákona o střetu zájmů, předpokládá, že o tom bude v horní komoře Parlamentu jistě debata.

Zopakoval však, že k tomu, aby to mohli udělat dobře, potřebují znát oficiální znění auditu. „Tím, že nám jej vláda nedává, brání zákonodárcům v tom, aby včas, než začne příští programovací období, upravili legislativu, tak aby nevznikaly podobné kolize,“ varoval.

Celá kauza podle něj poškozuje Českou republiku. „Tato kauza se totiž odehrává před pozadím jednání o budoucím rozpočtu EU. Příklad České republiky je zde používán jako odstrašující příklad zneužívání evropských fondů, kterému je třeba v dalším období zabránit,“ sdělil senátor.

„Oligarchové nemají být premiéry ani ministry. Pokud někdo podniká ve velkém měřítku a v mnoha oblastech včetně mediální sféry, tak má abstinovat od politických pozic,“ shrnul na závěr Bek a podotkl, že nic nebrání Babišovi, aby majetek prodal, a zbavil se tím podezření, nebo nečerpal veřejné prostředky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…