Senátor Fischer má škraloup. Omluvil se. Ale pořád to má na talíři, i od Babiše

05.10.2022 16:31 | Ze sítí

Pět let starý výrok pronásleduje senátora a kandidáta na prezidenta Pavla Fischera. Před lety totiž na besedě v Blansku uvedl, že by ústavními soudci nejmenoval pedofily nebo homosexuály. Za svůj výrok se následně omluvil, právnička Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér však nyní na způsob omluvy poukazuje.

Senátor Fischer má škraloup. Omluvil se. Ale pořád to má na talíři, i od Babiše
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Senátor Pavel Fischer se v minulých dnech rozhodl opětovně vstoupit do prezidentské kandidatury. Společně s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou má dokonce podporu koalice SPOLU. Krátce po jeho oznámení se však internetem začalo šířit video z debaty s občany v Katolickém domě v Blansku, kde mimo jiné zazněla tato věta: 

„Prezident jmenuje ústavní soudce. Já tam můžu jmenovat pedofila, v dobré víře, homosexuála nebo lesbu, kteří žijí v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval právě proto, že Ústavní soud je poslední instancí, která bude rozhodovat,“ sdělil tehdy Fischer (na videozáznamu ve 30. minutě).

„Na Facebooku se objevilo video s mým vystoupením ze setkání s občany, kde říkám: homosexuála bych ústavním soudcem nejmenoval. Jedná se o výrok vytržený z kontextu otázky ohledně adopcí dětí. Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů. Mezi homosexuály mám osobně mnoho přátel. Také jsem pro mnohá média uvedl, že souhlasím s osvojováním vlastních dětí u homosexuálních párů,“ poznamenal pár dní poté na svém facebookovém profilu Pavel Fischer.
„Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu,“ dodal.
 

Na Fischerův výrok si zřejmě v současné prezidentské kampani vzpomněl také expremiér Andrej Babiš (ANO). „Kandidát pětikoalice na prezidenta? Nemají moc co nabídnout. Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály, a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého,“ poznamenal na Twitteru.

A na omluvu a výrok jako takový zareagovala i právnička Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér.

„Ústavním soudcem bych nikdy nejmenoval heterosexuálního muže.“ ... „Omlouvám se, vytrženo z kontextu. Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu,“ citovala nejprve Fischerovy výroky. Následně dodala: „Proč my jsme ‚vlivová skupina‘, ale heterosexuální muži ne?“

„Vysvětlení homofobního výroku Pavla Fischera bohužel není omluvou. V jeho vyjádření pouze přednesl argumentaci, proč výrok vůbec zazněl a jak uvažuje. To není omluva. LGBT lidé nejsou vlivová skupina. Heterosexuálové snad ano?“ napsala také na Twitteru sama iniciativa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…