Senátor Goláň se obul do Babiše a finanční správy: Tohle by byl velký problém!

12. 8. 2019 19:11

Senátor Tomáš Goláň kritizoval českou daňovou správu. V rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou ve Dvaceti minutách Radiožurnálu se zlobil kvůli tomu, že už před pěti lety dostal český berňák informace o tom, že ve firmě Čapí hnízdo z holdingu Agrofert může docházet k daňovým únikům. Jako profesionálnímu daňovému poradci se mu zdá, že úředníci státu pečlivě sledují mnohem menší firmy, ale možný daňový únik v Agrofertu je nechal v klidu.

Senátor Goláň se obul do Babiše a finanční správy: Tohle by byl velký problém!
Foto: golan.cz
Popisek: Tomáš Goláň

Holding Agrofert vybudoval český předseda vlády Andrej Babiš. Firmu, díky které se Babiš stal druhým nejbohatším Čechem, sice označuje za svou bývalou firmu, protože ji odložil do svěřenského fondu, ale je v podezření, že si ve firmě stále uchovává vliv.

A nedávno se ukázalo, že by mohl mít Agrofert další problém. Problém nekalé daňové optimalizace v podobě zadávání nikoli levné reklamy skrze firmu Čapí hnízdo. Firma velikosti Čapího hnízda by mohla ročně vykazovat reklamu za přibližně 12,5 milionu korun, ale podle dostupných údajů proteklo přes tuto společnost za reklamu více než 60 milionů korun.

Na tuto podezřelou skutečnost prý němečtí daňoví úředníci upozornili své české kolegy už před pěti lety, ale česká strana prý zřejmě nechala tyto poznatky bez povšimnutí. Zakladatel Agrofertu Babiš byl přitom před pěti lety ministrem financí a jako takový měl dohlížet na nezávislou práci berních úřadů. Pokud by se ukázalo, že daňová správa pracovala v minulosti s ohledem na zájmy Andreje Babiše (ANO), byl by to podle Goláně velký problém.

Goláň však také jedním dechem dodal, že česká daňová zpráva by to s rozkrýváním možných nekalých finančních toků neměla snadné, protože z patřičných výročních zpráv Čapího hnízda nebylo zřejmé, že mohlo jít o nekalou činnost.

Věc teď prověřuje policie. Pokud nakonec budou firmy, které si u Čapího hnízda objednávaly reklamu, odsouzeny, daň může být doměřena zpětně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…