Senátor Valenta sdělil, co se říká o Babišovi

4. 4. 2016 10:40

Senátor Ivo Valenta odpovídal na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz na dotazy čtenářů. Týkaly se čínské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku a osoby ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Senátor Valenta sdělil, co se říká o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Jedna ze čtenářek se zeptala na Valentův pohled na návštěvu čínského prezidenta a na česko-čínské sbližování.

„Česká republika má podle mého názoru pro Čínu z ekonomického pohledu zanedbatelný význam. Řekl bych, že komunistická Čína usiluje ve středu Evropy, kterým naše země bezesporu je, o zcela jiné geopolitické zájmy,“ uvedl Valenta s tím, že nepatří mezi politiky, pro které je spolupráce s Čínou neakceptovatelná. 

„Jsem v tomto ohledu ekonomicky liberální pragmatik, zastávající názor, že jakákoli spolupráce, ve které lze spatřovat pro Českou republiku hospodářský profit, je pozitivní,“ dodal.

Jinou věcí dle jeho názoru je to, že bychom měli dát Číně jasný signál, že máme zájem jen o obchodování a nezajímají nás její zkušenosti s řízením země. „Debata o zkušenosti čínské komunistické strany, která nedávno proběhla v parlamentu, je ukázka toho, co by se v žádném případě nemělo opakovat,“ dodal.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

„Podle mě máte ze Senátu málo šancí se řádně postavit Babišovi. Zkusíte to tak za rok, možná dřív, i do Sněmovny?“ zeptala se další ze čtenářek. Otázala se i na kauzu Čapí hnízdo. 

„Souhlasím s tím, že jeden senátor málo zmůže proti ministrovi a vicepremiérovi vlády. Ale nehovořil bych o nějakém souboji mezi mnou a Andrejem Babišem, to je takové mediální klišé. Do Senátu jsem kandidoval, abych pomohl svému regionu a bojoval za všechny pracovité lidi proti stále rostoucí nesmyslné regulaci, státnímu direktivismu, kontrole a šmírování,“ konstatoval Valenta s tím, že s Babišem nemá zapotřebí soutěžit. Babiš pro něj není nikým výjimečným, není prý ani podnikatelem, ani státníkem.

„Je to člověk, o kterém se spekuluje, že své jmění nabyl podivným způsobem a do politiky vstoupil s cílem získat moc a rozšířit svůj byznys. To pak umí každý podnikat z pozice křesla ministra financí, psát si zákony takzvaně ‚na tělo‘ a zamezovat finančním kontrolám svých firem,“ uvedl Valenta. Zároveň řekl, že se domnívá, že jednou Babiše jeho skutečné zájmy dostihnou. Jen nedokáže prý říci, zda tou osudovou ranou bude právě kauza Čapí hnízdo. 

O kandidatuře do Poslanecké sněmovny dle svých slov nepřemýšlel. „To je souboj politických stran o přízeň voličů a možnosti podílet se na vládě a spravování věcí veřejných. Byl bych samozřejmě rád, pokud by se Straně soukromníků podařilo v parlamentních volbách uspět, to je ale jejich práce mluvit s lidmi a přesvědčovat je o svých schopnostech vést naši zemi. Osobně budu rád za každou vládu, která nebude házet klacky pod nohy podnikatelům, naopak jim pomůže omezením zbytečné byrokracie, zkrátka celkově za vládu, která bude občanům v co nejmenší míře zasahovat do života,“ uzavřel.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…