Senátor a ředitel školy rozebral plány ministryně Valachové. Bylo to opravdu drtivé

01.06.2017 18:43

Moderátor Jan Moláček přivítal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu senátora Jiřího Růžičku, který je také ředitelem Gymnázia Jana Keplera v Praze. Ten na rozhlasových vlnách strhal kariérní řád připravený ministryní školství Kateřinou Valachovou v demisi. Rýpl si také do prezidenta Miloše Zemana.

Senátor a ředitel školy rozebral plány ministryně Valachové. Bylo to opravdu drtivé
Foto: archiv Jiřího Růžičky
Popisek: Jiří Růžička, senátor za TOP 09 a STAN

Proč Růžička odmítl podpořit kariérní řád? „Já jsem ho nepodpořil především proto, že ho považuji za příliš administrativní, šustící papírem a především neřešící ty nejdůležitější problémy,“ prozradil Růžička hned na úvod.

Zásadní chybou podle senátora je i to, že do tohoto kariérního systému nejsou vpuštěni vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří však nemají pedagogické vzdělání. A přitom si dnes a denně stěžujeme, že nám na školách scházejí odborníci.

Kromě toho považuje celý kariérní systém skutečně za příliš administrativně náročný. V praxi navaluje na ředitele a učitele stále další a další papírování. Podle Růžičky není nic špatného na tom nabízet učitelům kariérní růst, jen by se prý mělo víc pravomocí dát samotným ředitelům.

Poslední anebo vlastně možná první problém, protože peníze jsou vždy na prvním místě, představují platy. Pokud učitel po absolvování pěti let vysoké školy dostane 22 tisíc korun hrubého a o dva roky později jen dva tisíce navíc, tak z toho si prý nikdo na zadek nesedne.  

K dovršení všeho zlého se Růžičkovi zdá, že kariérní řád chce všechny školy srovnat do jedné lajny, chce, aby se chovali všichni učitelé a všechny školy stejně.

„My málo podporujeme individuální předpoklady a teď myslím individuální předpoklady i učitelů i žáků a nakonec i škol, protože ani školy nejsou a podle mého nemají být vždy stejné,“ varoval Růžička. „My nemáme dost učitelů, neumíme je přilákat do školství a neumíme je ohodnotit a myslíme si, že to dokážeme vyřešit tím, že na všechny nasadíme nějaký jednoticí kariérní řád,“ kroutil hlavou host.

Podle Růžičky jsou učitelé v České republice a na Slovensku vůbec nejhůře placení ze všech zemí OECD. Dokud se to nezmění, tak se problémy v našem školství nevyřeší.

Nakonec se Růžička vyjadřoval také k váhání prezidenta Zemana kolem odvolání Kateřiny Valachové z funkce ministryně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pan prezident si dělá, co chce, což ukázal už případ Andreje Babiše.  Prezident se v tom pohybuje, jak chce on, a ne, jak říká ústava,“ udeřil na Miloše Zemana host. Sám Růžička se ovšem domnívá, že by Valachová neměla odcházet od „rozvařené polévky“ a měla by se snažit napravit situaci kolem dotací pro sport, ale také získat podstatně víc peněz z rozpočtu pro svůj resort.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…