Senátor se postavil hvězdám STAN: Michalik, Farský, odstoupit

12.4.2022 6:56 odp. | Ze sítí

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) je přesvědčený, že by měli z vedení v hnutí odstoupit Jan Farský i Věslav Michalik jak už kvůli vlastním přešlapům, tak kvůli špatné komunikaci hnutí v rámci jiných malých kauz dalších členů. „Došlo k nedocenění veřejného mínění, je potřeba zlepšit komunikaci, více se ptát a být důslednější v analýze, zda něco nemůže být problémem,“ má jasno Hraba.

Senátor se postavil hvězdám STAN: Michalik, Farský, odstoupit
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Hraba v rozhovoru pro server Novinky.cz reagoval na kupící se kauzy členů hnutí STAN a klesající voličské preference Starostů. „Je otázka, jestli je to kvůli posledním kauzám, nebo kvůli tomu, jak se vyvíjí ekonomika a celková nálada ve společnosti. Kauzy nebo aférky asi budou mít svůj vliv. Ale myslím, že to je daň za to, že je hnutí STAN ve vládě a je nasvíceno. Některé věci, které se zdály být podřadné, jsou nyní pro lidi i média podstatné,“ říká Hraba, že důvodem může být obecně špatná nálada ve společnosti, která je mířena na celou vládu.

Vliv mnohých kauz ale Hraba nepopírá, například situaci kolem europoslance Stanislava Polčáka. „Důvodem je někdy nedocenění veřejného mínění a nedocenění toho, jak může být vnímána třeba byznysová minulost či jak může být vnímáno, že se někdo baví o odměně za advokátní činnost. Nejedná se o žádnou kriminální činnost, ale je to špatně. Stávat by se to nemělo, to je jednoznačné. Polčák to podcenil. Myslím, že ani teď, kdyby mohl vrátit čas, by to neudělal. Není to něco naprosto zásadního, podcenil ale hrubě, jak to vnímá společnost,“ vytkl Polčákovi senátor.

Hraba ale odmítá kritiku opozice, která STAN označila za politicko-podnikatelský projekt. „To zásadně odmítám. Na základě činnosti nebo aktivit dvou tří čtyř lidí je nefér hodnotit celé hnutí. Je to urážka lidí, kteří pro stát pracují ve dne v noci 24 x 7,“ uvedl Hraba a bránil také aktéry některých kauz, kde podle něj vždy šlo jen o nevědomost a podcenění.

Jako v případě ministra školství Petra Gazdíka, který podle svých slov zapomněl na podíl ve firmě. „To se může stát. Myslím, že to byla chyba managementu, že mu to nepřipomněl. Může se to stát, řešila se spousta věcí, nastoupila energetická krize, začala krize na Ukrajině. Ale na druhou stranu mu to měl jeho tým připomenout. V případě, že řešíte řadu dalších závažnějších kauz, tak tohle je věcí týmu, který mu to má říct. Jsem si stoprocentně jistý, že na to zapomněl, protože je to bagatelní věc. Šlo o školáckou chybu a zapomnětlivost,“ prohlásil Hraba.

Starostové podle Hraby musejí zlepšit komunikaci, více se ptát a být důslednější v analýze, zda něco nemůže být problémem, ačkoliv je to podle zákona v pořádku. „Odpovědné je i politické vedení, které má nastavit systém tak, aby k tomu nedocházelo. Vzhledem k tomu, že k tomu došlo, tak tam odpovědnost je.

Jan Farský a Věslav Michalik by proto podle Hraby měli rezignovat na posty místopředsedů. „V případě Jana Farského si myslím, že by to mohl učinit, a nechť mu potom delegáti třeba dají znovu důvěru. Neudělal nic kriminálního, ale asi bych to na jeho místě udělal,“ uvedl Hraba s tím, že u Michalika je situace totožná.

Hnutí STAN se podle něj nyní musí soustředit na získání svých voličů zpět a učinit tak musí celá konzervativní politika. „Celé společnosti by prospěl návrat ke konzervativnějším základům. Například ODS provedla konzervativnější úkrok a svědčí jí to. Sociální demokraté to udělali přesně opačně a vymstilo se jim to. Myslím, že příklon a inklinování k pirátskému vidění světa nám spíš uškozuje,“ dodal Hraba, který je od začátku kritický ke koalici s Piráty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jmaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

12:40 Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

Spojené státy jsou roztříštěné v mnoha ohledech a jen těžko lze udržet Američany pohromadě, pokud bu…