Senátor ze „Sudet" znechucen ministerstvem: Mluvit takto v kraji, kde vyháněli Čechy i Němce? Zapomenutý kraj a papaláši z Prahy

12.02.2021 14:16 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

REPORTÁŽ Odmítnout pomoc Německa není žádný „symbol“, a už vůbec ne v oblasti bývalých Sudet! Pro PL promluvil senátor Zbyněk Linhart, který už před covidem řešil nedůstojné překládání pacientů na benzince v pohraničí. Příhraniční Cheb s přetíženými špitály v jistém smyslu nakonec symboliku nese – stigma obrovského průšvihu území, kde mají česko-německé vztahy svou historii. Mimochodem – proč vakcíny míjejí zamořené Karlovarsko?

Senátor ze „Sudet" znechucen ministerstvem: Mluvit takto v kraji, kde vyháněli Čechy i Němce? Zapomenutý kraj a papaláši z Prahy
Foto: archiv Zbyňka Linharta
Popisek: Zbyněk Linhart, senátor za STAN

odmítavého postoje k přeshraniční zdravotnické spolupráci jsou od konce minulého týdne rozlícení nejen obyvatelé Karlovarského kraje, kde od ledna pyšně vystavují štítky s heslem  „Hrdí nejhorší“ (poté, co premiér utrousil, že je to „nejhorší kraj, historicky ve všem“). Když i ministr zdravotnictví Jan Blatný pohraniční oblast pomyslně odepsal, vrývá se hláška výrazně do lokální identity podobně jako „Dycky Most“ v sousedním Ústeckém regionu.

Senátor a bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart celému incidentu odmítnutí bavorské a saské spolupráce přidává další úhel pohledu. Takový, který mimo jiné objasňuje, proč je například pro rodilé Pražany či občany vnitrostátních regionů nepochopitelné soužití s německy mluvícími sousedy – prostě to neznají. Soužití, jež je naopak pro starousedlíky přirozeným, neřku-li každodenním „normálem“, které je nepochopitelné najednou – a právě když jde o život – zastřít politickým „symbolem“.

Vyhánělo se zde, využívalo… a ještě se divit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…