Senátoři o omezení imunity: Teď už to vážně vyjde

17.05.2012 17:23

Senátoři se opět pokusí omezit imunitu zákonodárců pouze na dobu výkonu funkce. Ve čtvrtek představili návrh, který by měl být projednán na příští schůzi. Návrh je takřka totožný s poslaneckou iniciativou, která nedávno v Senátu neprošla. Důvodem byl nedostatek přítomných zákonodárců.

Senátoři o omezení imunity: Teď už to vážně vyjde
Foto: red
Popisek: Senátor Miroslav Antl na konferenci Elektronizace veřejné správy – součást boje proti korupci
reklama

Senátoři Miroslav Antl a Soňa Paukrtová ve středu představili nejnovější senátní návrh na novelu Ústavy, která by zrušila doživotní imunitu zákonodárců. Zároveň by novela měla řešit otázku výkonu mandátu zákonodárce ve vazbě, což je dnes aktuální díky poslanci Rathovi. „Tohle v Ústavě chybí,“ uvedla senátorka. 

Její kolega Antl již představil příští návrh. Podle něj by zákonodárce, který bude za úmyslný trestný čin odsouzen k nepodmíněnému trestu, měl automaticky ztratit mandát. Objevily se i další návrhy, například možnost že se souhlasem poslance nebude třeba vydávání projednávat v orgánech Sněmovny. Autoři návrhu však mají obavu, že tyto návrhy by mohly zkomplikovat jeho přijetí. "Poslanci nám jasně sdělili, že budou podporovat pouze takový návrh, který je v zásadě totožný (s tím), který už prošel Poslaneckou sněmovnou,“ řekla Paukrtová.

Novela, mezi jejímiž autory jsou i senátoři Pithart, Gajdůšková a Dienstbier, by měla být projednána na červnové schůzi Senátu. Poté by se k ní vyjadřovala Poslanecká sněmovna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…