Separatisté nadále trvají na nezávislosti. Kyjev navrhuje status zvláštního postavení

09.09.2014 13:58

Separatisté trvají na nezávislosti pro celou Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Kyjev ale nabídl udělení zvláštního postavení v rámci jednotného státu. Během posledních 24 hodin se daří dodržovat klid zbraní a nedošlo k žádným úmrtím. V úterý to prohlásil mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Separatisté nadále trvají na nezávislosti. Kyjev navrhuje status zvláštního postavení
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Povstalci stále požadují nezávislost pro celou Doněckou a Luhanskou oblast. „Pevně trváme na sebeurčení v administrativních hranicích Doněcké a Luhanské oblasti," sdělil ruské agentuře Interfax Andrij Purgin, který se označuje za prvního místopředsedu vlády Doněcké lidové republiky. Obě oblasti by podle něj měly mít s Ukrajinou společný jen „kulturní a ekonomický prostor", jinak by ale měly být zcela nezávislé.

Kyjev chce stavebně oddělit a izolovat „zvláštní zóny“ od zbytku země

Poradce prezidenta Jurij Lucenko v ukrajinské televizi prohlásil, že páteční dohoda z Minsku jasně praví, že „zvláštní postavení" se má týkat pouze „okresů dočasně nekontrolovaných ukrajinskými úřady". Tato zóna za demarkační čárou by měla být podle Lucenka pečlivě izolována, kontrolována a ohrazena i stavebně od zbytku země. Zároveň by zůstala nedílnou součástí Ukrajiny.

Pět ukrajinských vojáků přišlo o život a dalších 33 utrpělo zranění od vyhlášení příměří, které v pátek uzavřeli představitelé Kyjeva a proruských separatistů. Oznámil to v úterý mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Během příměří zahynulo pět ukrajinských vojáků a 33 bylo zraněno

„Za posledních 24 hodin nikdo nezahynul, ale za předchozí dny od podepsání minského protokolu jsme zaznamenali smrt pěti ukrajinských vojáků, 33 bylo zraněno," řekl Lysenko podle listu Ukrajinska pravda. Separatisté podle mluvčího stříleli na vojáky v 89 případech.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během pondělní návštěvy Mariupolu oznámil, že Kyjev od povstalců už převzal 1200 zajatců. Podle Lysenka se ale prezidentovo číslo vztahovalo na celkový počet zajatců.

„Podle informací generálního štábu bylo celkem propuštěno 648 lidí a pracuje se na osvobození ještě dalších asi 500 zajatců," řekl mluvčí.

Jeden z předáků proruských separatistů Andrej Purgin dříve oznámil, že výměna všech zajatců se chystá na středu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …