Server: Poslanec Pleticha chce zmařit rozšíření pravomocí NKÚ

07.05.2014 12:47

Nenápadný pozměňovací návrh poslance ČSSD Lukáše Pletichy může zmařit snahu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Upozornil na to server Lidovky.cz. Přitom právě novela ústavního zákona má dát NKÚ možnost nově kontrolovat hospodaření také firem, v nichž drží stát, kraje nebo obce vyšší než poloviční podíl, ale i hospodaření veřejnoprávních institucí jako je Česká televize, Český rozhlas či Česká tisková kancelář.

Server: Poslanec Pleticha chce zmařit rozšíření pravomocí NKÚ
Foto: Archiv LP
Popisek: Lukáš Pleticha
reklama

V krajním případě by obce a kraje prý mohly uniknout kontrole úplně. Poslanec Pleticha totiž  navrhuje vypustit z novely formulaci „kontrola hospodaření s majetkem". Místo toho podle serveru navrhuje, aby úřad kontroloval pouze „výkon vlastnických práv".

„Jinými slovy, kontroloři by se rázem stali bezzubými. Ztratili by totiž možnost proniknout do účetnictví veřejných společností a zjistit například, zda neuzavřely nevýhodnou smlouvu. Místo toho by se mohli pouze podívat, zda obec či kraj vyslaly včas své zástupce do dozorčích rad a podobně,“ tvrdí server, podle něhož před Pletichovým návrhem varuje i prezident NKÚ Miloslava Kala.

Pleticha, který býval místostarostou Jablonce nad Nisou, ale tyto obavy nesdílí. „To si myslím, že by to takhle nebylo. To určitě nebyl ten záměr," odpověděl serveru na dotaz, proč úpravy navrhuje. Jaký byl tedy jeho záměr? „Aby se kontrolovalo to, co se má kontrolovat," poznamenal. Když se jej ale server zeptal, zda jeho návrh naopak NKÚ kontrolu neznemožní, odmítl se o tom bavit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…