Server zjistil, co má být v novém služebním zákoně. Náklady prý půjdou do miliard

25.02.2014 16:10

Získat poslanecký návrh nové podoby služebního zákona se podařilo serveru Aktuálně.cz, který popisuje, jakým způsobem by se měl vybrat generální ředitel státní správy, státní tajemníci ministerstev, jaké budou odměny státních úředníků, ale i sporné body návrhu, které se koaličním stranám ještě nepodařilo vyřešit.

Server zjistil, co má být v novém služebním zákoně. Náklady prý půjdou do miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovnně
reklama

Z návrhu podle serveru vyplývá, že v čele státní správy má být generální ředitel. Jeho úřad má vzniknout v polovině letošního roku a má mít zhruba 50 pracovníků.

Generální ředitel má spolurozhodovat o výběru tzv. státních tajemníků pro jednotlivá ministerstva, rozhodoval by též o úřednických zkouškách a dalším vzdělávání úředníků.

Generální ředitel má být v přechodném období vybírán na dobu 7 let ze zaměstnanců majících 6 let praxe v české státní správě nebo územní samosprávě nebo v orgánech a institucích Evropské unie.

Server pak popisuje jednotlivé stupně státní správy, nejníže by stáli řadoví úředníci. Ti by se rozdělili na referenty, což by byli středoškoláci, a rady. Ti by už museli mít vysokoškolské vzdělání.

Podle serveru musí ještě politici vyřešit například to, zda vůbec mají úředníci skládat úřednickou zkoušku. Zatímco sociální demokraté a lidovci takovýto postup prosazují, podle hnutí ANO je prý skládání zkoušky zbytečné.

Spor se v koalici údajně vede i o to, zda plat „specializovaných expertů" má být mimo tabulky platící pro běžné úředníky, jak prosazuje ANO. Tento návrh se prý ČSSD a KDU-ČSL příliš nelíbí.

Reforma státní správy nás přijde podle serveru zhruba na 5 miliard korun ročně navíc. „Platy úředníků by měly stoupnout zhruba o 25 procent, přísnější by ale na druhou stranu mělo být odměňování. Skončit by měly odměny v řádu statisíců korun,“ dodal server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…