Šest z deseti lidí se pořád bojí, že přijdou o práci

14. 10. 2013 15:30

Průzkum agentury STEM ukázal, že v září mírně poklesl počet lidí, kteří se bojí, že přijdou o práci. Ztráty zaměstnání se v tuto chvíli bojí 59 procent dotázaných, což je nejméně od začátku krize v roce 2009. Ačkoliv je v Česku bez práce více než 550 tisíc lidí, v rámci EU patří stále Česká republika k zemím s relativně nízkou nezaměstnaností.

Šest z deseti lidí se pořád bojí, že přijdou o práci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

„Podíváme-li se na časovou řadu, zjistíme, že v porovnání s jarem 2013 obavy z nezaměstnanosti zeslábly, současný podíl 59 % obávajících se je dokonce nejnižší od nástupu ekonomické krize v roce 2009. Statistiky tak optimistické přitom nejsou: současných 557 000 nezaměstnaných (podle dat MPSV) je sice méně než v únoru a březnu 2013, kdy se počet nezaměstnaných blížil hranici 600 tisíc, ale je to asi o 60 tisíc více než ve stejném období loňského roku. Navíc se i letos udržel obvyklý sezónní jev – po jarním poklesu začal od června počet lidí bez práce opět stoupat. Je proto otázkou, zda současný pokles obav z nezaměstnanosti je jen přechodný výkyv nálad obyvatelstva, anebo zda jde o trvalejší trend,“ upozorňuje agentura.

Celý průzkum ZDE

Stále přitom platí, že ztráty zaměstnání se obávají mnohem více lidé s nižším vzděláním, Nezaměstnanosti se obává 71 % procent vyučených lidí a pouze 44 % vysokoškolsky vzdělaných. Častěji projevují obavy ženy než muži. Lidé jsou ochotni v případě potřeby hledat uplatnění i mimo svou profesi (89 % dotázaných) a nebude-li zbytí, i za nižší mzdu (79 %), ale jen 44 % procent respondentů uvedlo, že by byli ochotni odstěhovat se za prací do jiného kraje. Nízká mobilita pracovní síly tak zůstává poměrně velkou slabinou českých zaměstnanců.

Brání jim v tom především vazba na své stávající bydlení, Nesmíme zapomínat také na to, že v lokalitách, kde hrozí vyšší nezaměstnanost, vyjde bydlení finančně levněji než v regionech, kde je jednodušší najít práci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…