Šichtařová: Hrušínský, král šašků. Nezničí nás koronavirus, ale něco jiného, co se utrhlo ze řetězu

19.03.2020 13:54

Podle ekonomky Markéty Šichtařové pandemie koronaviru „usvědčila spoustu lidí z naprosté zabedněnosti.“ Zmiňuje třeba herce Jana Hrušínského nebo předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, kteří situaci zlehčovali a později se museli omlouvat. Nejvíce kritiky ale schytávají socialisté napříč Evropou, kteří slibují, že pandemie nebude mít žádný dopad na ekonomiku. „COVID fakt jako lidstvo přežijeme. Evropskou civilizaci zničí socialismus, který se s pandemií utrhl ze řetězu,“ píše ironicky Šichtařová.

Šichtařová: Hrušínský, král šašků. Nezničí nás koronavirus, ale něco jiného, co se utrhlo ze řetězu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

„Je až neuvěřitelné, co všechno vypověděl COVID-19 o naší společnosti. Nezvyklá situace usvědčila řadu osobností z naprosté zabedněnosti,“ začíná Šichtařová na svém blogu. 

Na úvod připomíná výroky několika umělců, kteří koronavirus zlehčovali a radí jim, aby nerozumovali o věcech, kterým nerozumí. „Nyní asi už většina společnosti chápe, že leckteří umělci plácají ohledně nákazy – tudíž by lidé konečně mohli pochopit třeba i to, že stejní umělci dlouhodobě plácají i jinde, třeba když mluví o ekonomice a euru, což ovšem už není pro každého tak průhledné,“ má jasno Šichtařová.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33376 lidí

„Králem šašků se stal herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Jako jeden z prvních vykřikoval, že smyslem zákazů ve spojení s nákazou je likvidace všech nepohodlných. Jinde zase glosoval, že strašení imigranty nezabralo, tak má zabrat epidemie. Nu, bylo to asi stejně erudované, jako když v minulosti mluvil o nutnosti přijetí eura,“ píše Šichtařová a připomíná i výroky několika lidí, podle kterých státní opatření mají zastavit demonstrace, které se chystaly kvůli volbě do Rady České televize.

Iracionalita je ale podle Šichtařové přítomna i jinde ve světě. „Tak například ve Španělsku uspořádaly feministky demonstraci k oslavě MDŽ. Akce se konala i přes varování, že je to v době pandemie nevhodné. Účastnice nesly transparenty s hesly jako například „Sexismus zabíjí víc než koronavirus”. A výsledek? Ženy si virus vesele předávaly. Pozitivní je i manželka premiéra,“ nechápe Šichtařová a připomíná, že ve Španělsku se teď virus šíří podobně rychle jako v Itálii.

Šichtařová také nechápe výroky českých „progresivních novinářů,“ kteří zejména na Twitteru označovali zákaz shromažďování a uzavírání hranic v České republice jako ohrožení demokracie. „Akorát, že to netrvá dlouho, a to samé, co dělá česká vláda, dělají i vlády další. Stejně jako Češi mají zůstat doma i Italové, Španělé, Rakušané, Francouzi, Poláci, Dánové... I Švýcarsko jako jedna z nejstarších demokracií světa vyhlásilo stav nouze. A to ani nemluvím o zavřených hranicích či obchodech v USA. Prostě samé diktatury jako hrom,“ píše sarkasticky Šichtařová.

Velkou neschopnost podle ní projevila zejména Evropská unie. „Najednou je vidět, jak moc se mýlili všichni ti, kteří moralizovali a pohoršeně nám vysvětlovali, že jsme měli přijmout euro už dávno, a že čím více integrace tím lépe. Zlatá koruna. Aktuálně prudce oslabila, čímž dala zkoušené ekonomice mimořádně vítaný polštář. To bychom s eurem nikdy neměli,“ vysvětluje ekonomka.

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21729 lidí

„A EU předvedla dokonalý chaos a selhala na plné čáře. Nejprve předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že nesouhlasí s uzavíráním hranic, ke kterému přistoupila ČR, protože je to narušení života lidí a přeshraničního obchodu. Jen o pár dnů později najednou EU přišla na to, že uzavře své vnější hranice. A aby komedie byla dokonalá a názorná ukázka neschopnosti polopatická, dneska šéfka Evropské komise prohlásila, že koronavirus na začátku podcenili a že prý snad už všichni podle ní pochopili, že drastická opatření jsou nutná,“ píše Šichtařová.

Koronavirová krize podle ní hlavně ukázala, že projekt Evropské unie může fungovat jen v dobrých časech. „Evropská myšlenka žije jen v dobrých časech, ve zlých časech je mrtvá. Národní stát je náhle víc než EU. Základy, na kterých EU stojí, nefungují. A není pravdou, že za to mohou jen nové postkomunistické státy. Francie a Německo se také chovají podle principu košile bližší než kabát,“ má jasno Šichtařová.

Nejvíce kritiky od ní schytávají socialisté napříč Evropou. „Francouzský prezident Emanuel Macron své ovečky ubezpečil, že kvůli epidemii nepadne žádný podnik ani podnikatel. Tak téhle pohádce vážně věřím. Velké továrny přerušují výrobu, malé krámky nesmí otevřít. Lidé nepracují, sedí doma, nenakupují. Ale nikdo nepadne. No jasan. A teď tu o vlkovi,“ nechápe ekonomka.

„Socialisté se stále tváří, že peníze rostou na stromech. ČSSD například vymyslela, že každá rodina s dětmi by měla dostat příspěvek 1000 korun na dovolenou v tuzemsku. Netrvalo dlouho a ČSSD svůj příspěvek ze svého Facebooku smazala. Sama asi pochopila míru té hlouposti,“ hodnotí Šichtařová s tím, že podobné nesmysly se šíří po celé Evropě.

„Něco vám řeknu. Není to COVID, co evropskou civilizaci zničí. COVID fakt jako lidstvo přežijeme. Evropskou civilizaci zničí socialismus, který se s pandemií utrhl ze řetěz,“ varuje na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

17:16 Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) opakovaně žádal občany i politickou opozici, aby teď neřešili, kdo…