Šikana na ministerstvu. Promluvil populární vojenský historik, kolem kterého se dějí věci

19.11.2019 21:38

Vojenský historik a ředitel odboru válečných veteránů Ministerstva obrany Eduard Stehlík v rozhovoru pro DVTV prozradil, že měl být ve své funkci šikanován od své nadřízené, jíž byla náměstkyně pro legislativu MO Alena Netolická. Rozhovořil se, jak šikana probíhala, a přednesl, že ve své funkci skutečně ke konci roku, kdy mu vyprší vojenský závazek, skončí. Kam se Stehlík přesune, zatím netuší. Stejně tak neví ani to, co současné ohlasy kolem kauzy jeho odvolání spustilo. Těsně po natočení rozhovoru se ministr Metnar nakonec rozhodl Stehlíka na ministerstvu ponechat.

Šikana na ministerstvu. Promluvil populární vojenský historik, kolem kterého se dějí věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Historik Eduard Stehlík
reklama

Anketa

,,Míra na Hrad", křičel dav na Miroslava Kalouska. Chcete Kalouska za prezidenta?

4%
96%
hlasovalo: 21831 lidí
Hned zpočátku se Stehlík rozpovídal o svém možném konci ve funkci a odchodu do civilu, neboť mu ke konci roku vyprší vojenský závazek a ministerstvo mu jej původně nechtělo prodloužit. Zároveň však navrhlo, aby místo šéfa odboru nově zastával civilista. Stehlík, který stojí v čele odboru od roku 2014, se zcivilněním svého místa nesouhlasil. Je přesvědčen o tom, že pozici má zastávat voják. Uniforma mu podle něj otevírá lepší možnosti při jednání s vojáky. Do případného výběrového řízení se proto už hlásit nechce. Nyní tak v rozhovoru na dotaz moderátora Martina Veselovského potvrdil, že do civilu skutečně míří. „Končím,“ uvedl. Pokračování v civilu dokonce vidí jako „nemorální“.

„Já když přijdu do uniformy k útvaru, přijdu tam v obleku s kravatou, tak už nejsem jeden z nich,“ vysvětloval. Zmínil, že vojákům by pak mohlo připadat, že uniformu obětoval za peníze.

To, že končí, vyčítá ředitel odboru válečných veteránů Ministerstva obrany několika lidem, kteří v tom mají evidentní zájem. Poslední čtyři roky jej na jeho postu dokonce měly provázet bossing a šikana. Ta přicházela od náměstkyně pro legislativu a Stehlíkovy nadřízené Aleny Netolické.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Šikana probíhala ustavičným kontrolováním Stehlíka a zakazováním, aby se projevoval v médiích. Vyprávěl, že to například schytal pro své názory v Českém rozhlasu, kde přednesl své názory, aby mu byl následně doručen vytýkací dopis s tím, že nejde o názory Ministerstva obrany. Pořad však nesl název „Jak to vidí…“ a prezentoval názory jednotlivých odborníků. Na přednes svých názorů s vojensko-historickým kontextem dostal dokonce vojenský historik od ministerstva zákaz.

Údajná šikana podle něj byla především kvůli nelibosti vedení s jeho publikovanými pohledy a také kvůli tomu, že se snažil, aby lidé „neparazitovali“ na válečných veteránech. „Šéf Československé obce legionářské na Praze 2 Jaroslav Syrový manipuluje s některými vojenskými veterány. Zejména s panem Bočkem, bohužel,“ poodhalil dále Stehlík možnou manipulaci a ukázal směrem na generála Emila Bočka, oceněného Řádem Bílého lva za jeho mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost během druhé světové války. Všímat si toho má podle jeho slov více lidí.

Přišlo i na slova první místopředsedkyně Senátu Miluše Horské. Ta prostřednictvím svého Twitteru napsala: „To, že Eduard Stehlík má skončit na Ministerstvu obrany, nás hodně poškodí. Pro veterány i uznání zejména třetího odboje toho udělal tolik jako nikdo jiný. Zbavit se ho je velká chyba a výhra těch lumpů, kteří mu už dlouho mydlí schody.“

Či na slova europoslance Alexandra Vondry, že: „Eduard Stehlík udělal pro veterány i uznání třetího odboje nesmírně moc záslužné práce. Zbavit se ho je obrovská chyba. A výhra dnešních normalizátorů.“ A bývalého ministerského předsedy Mirka Topolánka: „Obrovská škoda. Čekám, že se dožiji i likvidace ÚSTR a lustračního zákona jako celku (kvůli Babišovi se odpudivě ohnul), protože už takzvaně nebudou potřeba.“

„Já vůbec netuším, co se to všechno kolem mě spustilo,“ nechápe Stehlík současné reakce politiků, jež přišly. Plán na jeho odvolání vyvolal kritiku některých politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidenta Miloše Zemana. Sám doufá, že je tomu tak, protože je současných patnáct tisíc válečných veteránů důležitým tématem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…