Šílený výbuch v Bejrútu, celá čtvrť města v troskách. Měl vybuchnout sklad s tunami nebezpečné látky

05.08.2020 7:12

Nejméně sedmdesát lidí zabila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Ve skladišti poblíž přístavu měla vybuchnout látka užívaná k výrobě výbušnin. Místní hovoří o totální devastaci celé městské části metropole, zazněla i přirovnání k Hirošimě.

Šílený výbuch v Bejrútu, celá čtvrť města v troskách. Měl vybuchnout sklad s tunami nebezpečné látky
Foto: youtube.com
Popisek: Výbuch v Bruselu
reklama

Budovy mají vymlácená okna, pokud se rovnou neproměnily v sutiny. Taková spoušť se nachází až čtyři kilometry od výbuchu, který měl být slyšet až na stovky kilometrů vzdáleném Kypru.

„Všechny budovy mají vymlácená okna. Ulice pokrývají kusy skla, auta jsou zdemolovaná. Stromy jsou rozervané, na ulicích jsou běžně k vidění kaluže krve,“ líčil zpravodaj britského Guardianu.

Epicentrum výbuchu poblíž místního přístavu ještě několik hodin poté hořelo a hasiči se tam vůbec nemohli dostat. Východní část města připomínala válečnou zónu.

„V životě jsem neviděl devastaci takového rozsahu, takovou katastrofu. Je to národní katastrofa,“ uvedl podle serveru IDNES.cz mezi slzami guvernér oblasti, který výbuch přirovnal k devastaci japonských měst Nagasaki a Hirošima atomovými bombami. Bejrút je z časů občanské války v Libanonu zvyklý na ledacos, ale tohle překonalo všechno, co kdy pamětníci ve městě zažili.

Podle posledních informací byl příčinou ničivého výbuchu požár ve skladišti u přístavu, kde měly vybuchnout tuny ledku. Tato látka, užívaná při výrobě výbušnin, byla předtím zabavena a měla být zlikvidována.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…