Silný tabák. Druhý největší světový výrobce cigaret je opakovaně vyšetřován kvůli korupci

30.10.2020 9:03

Nedávno jsme psali o záludných nikotinových sáčcích, kterými firma na našem trhu láká i mladistvé. Jak ale ukázalo další zkoumání, je výrobce cigaret navíc opakovaně vyšetřován pro své pochybné praktiky.

Silný tabák. Druhý největší světový výrobce cigaret je opakovaně vyšetřován kvůli korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail otevřené měkké krabičky cigaret, ilustrační foto

Jsou firmy, které pro udržení svého byznysu udělají úplně vše. Jednou z nich by mohl být výrobce cigaret BAT. Například v roce 2015 reportéři britské televize BBC strávili pět měsíců vyšetřováním aktivit této společnosti a své závěry shrnuli v pořadu Panorama. Výsledek? BBC získala stovky dokumentů odhalující, jak zaměstnanci BAT podpláceli politiky, veřejné úředníky, a dokonce i pracovníky konkurenčních firem v Africe. Konkrétní příklad. Jen v roce 2012 lobbista společnosti BAT zprostředkoval úplatky pro tři státní úředníky ze států Rwanda, Burundi a Komorské ostrovy. Všichni tito úředníci byli přitom zapojeni do programu Organizace spojených národů (OSN) na snižování počtu úmrtí souvisejících s kouřením.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4492 lidí

Že nejde o novinářské spekulace potvrdil i Paul Hopkins, který pro BAT 13 let v Keni pracoval. Ten BBC řekl, že uplácel jménem této společnosti s cílem podkopávat místní protikuřácké zákony a získat podíl na rychle rostoucím africkém trhu s cigaretami. Následně se o celý případ začal zajímat britský antikorupční úřad SFO (Serious Fraud Office, tedy v překladu „Úřad pro vyšetřování závažné korupce“) a toto vyšetřování dle dostupných informací stále probíhá. Pikantní souvislostí celého případu je, že zmíněný Paul Hopkins je veteránem speciálních jednotek irské armády. BAT jej údajně platila za řešení „různých choulostivých problémů“. Mělo se například jednat o zajišťování kontejnerů cigaret prodaných do Iráku v rozporu se sankcemi OSN, či o situaci z roku 2007, když finanční ředitel BAT pro západní Afriku Anthony Thornton Farrar zemřel v hotelovém pokoji v Nairobi po drogových orgiích se dvěma prostitutkami.

To ovšem není jediné vyšetřování aktivit BAT. Další problém vyplaval na povrch letos v březnu, když BAT publikovala svoji výroční zprávu. Zde byla firma nucena přiznat, že se dostala do hledáčku amerických dozorových orgánů kvůli možnému porušení sankcí. Firmu tak vyšetřuje Ministerstvo spravedlnosti USA a americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), který prosazuje americké ekonomické sankce. Zpráva vyvolala velký zájem médií, nicméně zástupci BAT nechtěli o detailech vyšetřování mluvit, ale potvrdili, že i když nedokážou posoudit „potenciál pokut nebo jiných důsledků“, tak tyto důsledky mohou být „významné“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…