Skandál v show Nory Fridrichové: Vykoupala kardinála Duku. Šlo o sex

04.03.2019 7:11

Papež František dal najevo, že nehodlá zavírat oči před zneužíváním dětí katolickými kněžími a hodlá se k této citlivé otázce postavit čelem a řešit ji. Nora Fridrichová se ve 168 hodinách ČT zajímala, kolik takových dětí zneužívaných kněžími žije v České republice. A nešetřila kardinála Dominika Duku, který se prý ve Vatikánu postaral o rozruch. Ozvali se i profesor Tomáš Halík a religionista Ivan Štampach.

Skandál v show Nory Fridrichové: Vykoupala kardinála Duku. Šlo o sex
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě

„O rozruch ve Vatikánu se postaral český kardinál Dominik Duka. Případy sexuálního zneužívání katolickými hodnostáři označil za hysterii,“ začala zostra Fridrichová. Papež František přitom tyto kněze označuje za nástroje satana. Tito ďáblovi lidé působí i v Česku.

Anketa

Propukla krize v SPD. Na čí straně stojíte?

hlasovalo: 5439 lidí

Veřejnoprávní televize přinesla rozhovor s jedním ze zneužívaných. Muž, dnes ve středním věku, byl  prý zneužíván duchovním od 16 do 19 let.

„Vlastně jsem nevěděl nejdřív, co se mnou dotyčná osoba dělá. A když jsem si to uvědomil, tak jsem samozřejmě probrečel celou noc i několik dní. A hlavně jsem to nedokázal někomu říct. Já jsem se toho ale v podstatě neúčastnil, já jsem tam jen přišel a dotyčná osoba se ukájela nade mnou, nad mým konečníkem. Ten člověk se pokusil o velice bolestivý anální sex,“ popsal muž ve středních letech.

Jako mladý se však bál to někomu říct a duchovní, který ho zneužíval, mu navíc tvrdil, že veřejnost vždy uvěří představiteli církve, a ne mladíkovi. Mladý muž se tehdy obrátil na představeného onoho znásilňujícího kněze, představený si vyslechl i protistranu a mladíkovi tehdy řekl, že o tom nemá nikde mluvit, protože mu to nikdo neuvěří.

V Česku se prý podobných obětí nacházejí desítky až stovky. Jsou to však jen spekulace, protože žádné statistiky neexistují a o problému se často nemluví.

Zneužita byla i Sára, kterou si kněz vzal v jejích 11 letech po zpovědi na klín a začal jí vyprávět, jak už je velká. Začal mě svlíkat a osahávat Chtěla jsem mu říct, že to dělat nemůže, ale nemohla jsem dělat vůbec nic, protože jsem byla úplně zamrzlá,“ prozradila v únoru tohoto roku ve vysílání v Českém rozhlase.

Podobnou situaci zažila i Lenka, která byla obtěžováním ze strany kněze natolik traumatizována, že o tom nedokázala mluvit ani v rozhlase, ani v televizi. Napsala o tom však e-mail. „Nejdřív mě obtěžoval řečmi, různými dotazy, které mě i ostatní často přiváděli do úzkých,“ stálo v dopise. Kněz se prý snažil vystupovat jako terapeut, ale dopustil se jednoho z nejhorších zvěrstev. „Znásilnil mě a říkal mi, ať to nikomu neříkám, protože by mi to stejně nikdo nevěřil, protože jsem přece labilní. Využil mého šoku, strachu a donutil mě k potratu,“ pokračovala Lenka.

Český kardinál Dominik Duka se ale k problému staví rezervovaně. V rozhovoru pro italskou televizi celou problematiku bagatelizoval,“ zaznělo v ČT. Co tedy přesně řekl? „To je ve skutečnosti také trochu hysterie. Nejsou to jen duchovní. Není to jedno procento, ale pět promile.“

Teolog Tomáš Halík nad Dukovými slovy kroutil hlavou. Papež František má informace o možném zneužíváním dětí a má více informací než Duka, proto také k tomuto tématu zásadním způsobem promluvil; a je na pováženou, když papežova slova zpochybňuje český kardinál. To je samozřejmě velmi zarážející,“ kroutil hlavou Halík.

Religionista Ivan Štampach přišel s ještě tvrdším prohlášením. Sám býval členem Dominikánů v době, kdy je vedl Duka. „Později jsem se dozvěděl, že dva moji tehdejší kolegové zneužívali chlapce a že se o tom mluvilo a že Dominik Duka to nebral vážně a tvářil se, že to jsou pomluvy. Čili to není zrovna člověk, od něhož bych čekal řešení těchto problémů na lokální úrovni,“ popsal religionista.

Duka je podle jeho názoru natolik loajální k církvi, že podobné případy odmítá vynášet na veřejnost a předávat je policii a soudům. Duka by podle Štampacha rád řešil věci „doma v církvi“.

S jedním ze zneužívaných, o jejichž osudu Duka věděl, prý veřejnoprávní televize mluvila a Štampachova slova potvrdil. Nechtěl však vystupovat veřejně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…