Školky otevřít od 1. května. To je teď pro Maláčovou hlavní priorita

17.04.2021 21:33

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) považuje za hlavní prioritu, aby jako první padly restrikce, jimiž vláda zakázala dětem chodit do mateřských škol. Navrhuje, aby se do nich děti vrátily od 1. května; rozhodující slovo však bude mít resort zdravotnictví.

Školky otevřít od 1. května. To je teď pro Maláčovou hlavní priorita
Foto: Screen ČT24
Popisek: Ministryně Jana Maláčová na tiskové konferenci

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16365 lidí
Školky vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) slibovala zavřít na maximálně tři týdny, ty se však následně značně protáhly a děti tak do nich nemohou již od 1. března. Od března vláda rovněž opět uzavřela první a druhé třídy základních škol či speciální školy, které přitom, společně se školkami, slibovala nezavírat ani v rámci nejhoršího stupně dříve platného protiepidemického systému PES.

Maláčová nyní po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech uvedla, že spatřuje návrat dětí do školek za jednu z priorit. „Když to epidemická situace umožní, tak by to mělo být naprostou prioritou vlády,“ řekla.

Rozhodující slovo však má Ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele je Petr Arenberger (za ANO). Ten sice o návratu dětí do škol také mluví jako o prioritě, na rozdíl od Maláčové se však brání stanovit termíny postupného uvolňování.

V pátek ministr Arenberger avizoval, že by se další možná rozvolnění mohla týkat i obnovení praktické výuky na středních školách.

Od pondělka se již mohli do škol vrátit ve střídavé výuce žáci prvního stupně základních škol s podmínkou antigenního testování dvakrát týdně. A obnovila se i výuka ve speciálních školách. Do školek mohou chodit dosud jen předškoláci.

Zákaz prezenční výuky dopadl na přibližně 1,18 milionu žáků základních, středních a vyšších odborných škol. Kromě nich distančně studuje také kolem 300 tisíc studentů vysokých škol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…