Skoro šest miliard sekery za Bakalův nákup dolů. Novináři zalistovali v obžalobě a Sobotkovi z toho prý veselo nebude

26. 9. 2015 8:53

Při privatizaci menšinového státního podílu v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) přišel stát o 5,7 miliardy korun. Vyplývá to ze znění obžaloby v této kauze, kterou se podařilo získat Lidovým novinám.

Skoro šest miliard sekery za Bakalův nákup dolů. Novináři zalistovali v obžalobě a Sobotkovi z toho prý veselo nebude
Foto: OKD
Popisek: OKD

Ty o případu píší dnes na své titulní straně. Připomínají, že menšinový státní podíl v OKD získali v roce 2004 Viktor Koláček a Petr Otava za 4,1 miliardy korun.

Obžalobě čelí jen "pěšáci"

Celou kauzu má začít rozplétat přespříští pátek Obvodní soud pro Prahu 2. Podle listu ale nebude soudit hlavní postavy, ale jen „pěšáky“. Deník píše, že celá kauza se přímo dotýká premiéra Bohuslava Sobotky, který byl tehdy ministrem financí. A také miliardáře Zdeňka Bakaly.

Zmínění „pěšáci“, kteří nyní v této kauze čelí žalobě, se měli provinit tím, že při ocenění podniků zapomněli započítat podíly v dceřiných firmách OKD, směnky, rekreační objekty a výrazně podhodnotili notoricky známé čtyři desítky tisíc hornických bytů.

„Celkem měl tedy stát za svůj ani ne 46procentní podíl inkasovat 9,8 miliardy korun. Přitom znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult uváděl částku 2,08 miliardy,“ píše list.

Státní zástupce Tomáš Černý proto žene před soud znalce Vox Consult Rudolfa Douchu a někdejší členy výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurku. Státní podíl v OKD totiž spravoval právě FNM. Horní trestní sazby se prý pohybují mezi osmi a deseti lety.

Jen u dceřiných firem byl prý rozdíl mezi skutečnou a znalci určenou cenou více než šest miliard

Žalobce Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze se opírá o znalecký posudek, který si objednal u společnosti A-Consult plus.

Obvinění, stejně jako Sobotka prý v minulosti v policejním protokolu jakékoliv pochybení odmítli. A to přesto, že státní zástupce konstatoval, že jen u dceřiných společností měl Vox Consult ocenit státní podíl více o 6,4 miliardy.

Podle listu také následné kroky uhlobaronů ukazovaly, že stát svůj majetek podcenil. Dva měsíce po privatizaci totiž celé OKD kupuje Zdeněk Bakala a jeho obchodní partneři za 12 miliard korun. O dva roky později firmu oceňuje Ernst & Young dokonce na 52 miliard korun.

Doucha byl obžalován z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení.

Škurka a Kuta měli spáchat trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. A to tím, že posudek Douchy, který si objednali, nerozporovali.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…