Slávka Popelku prý zadržela policie. Před Nečasovým úřadem

10.04.2013 11:34

Ve středu dopoledne byl policií zadržen lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka. Ačkoli se zatím informace, které ParlamentníListy.cz zjišťují, značně rozcházejí, Policie ČR zadržení aktivisty, který odpovídá i jeho stáří, potvrdila. Zadržen byl pouze Popelka, nikdo jiný, v tuto chvíli je na policejní stanici, kde je s ním sepisován protokol. To, zda bude umístěn do cely předběžného zadržení, či z jakého trestného činu mu hrozí obvinění, zatím policie sdělit nechce.

Slávka Popelku prý zadržela policie. Před Nečasovým úřadem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aktéři Holešovské výzvy svolali do Prahy sněm. Hlavním tématem bylo svržení vlády Petra Nečase
reklama

„Zatím máme jen kusé informace, údajně ho měli policisté zadržet na Malé Straně. Hovoří se dokonce o tom, že snad měl být u zadržení fyzicky inzultován. I proto bychom ho rádi co nejdříve viděli," uvedla pro ParlamentníListy.cz Věra Řezníčková, jedna z dalších hlavních postav protestní iniciativy, která se podílela například také na nedělní demonstraci nazvané Soumrak kmotrů.

Policie zadržení jednoho z aktivistů Holešovské výzvy u Úřadu vlády potvrdila, bližší informace však zatím nepodala. „Ano, byl zadržen muž, který se pohyboval v blízkosti Úřadu vlády," uvedl zdroj z policejního prezidia. Do jaké míry dál rozšíří informaci policejní mluvčí, se ukáže v následujícím čase, stejně jako to, o jak vážný incident šlo a jaký eventuální trest by mohl Slávka Popelku postihnout.  V každém případě, jak ParlamentníListy.cz zjistily u policie, proti Popelkovi byly skutečně použity donucovací prostředky.

Muž podle policie úmyslně blokoval dopravu

Podle informací, které přinesla i Česká tisková kancelář, pražská policie dnes dopoledne zasahovala před Úřadem vlády, kde zasedají na schůzi ministři kabinetu Petra Nečase (ODS). Mluvčí policistů Jan Daněk pro ni uvedl, že zásah byl kvůli tomu, že starší muž zablokoval vozem dopravu. Policejní prezidium doplnilo, že samotný objekt sídla vlády nenarušil žádný incident. Připoměňme, že před úřadem od začátku týdne protestují členové iniciativy Holešovská výzva.

Kolem deváté hodiny ranní

Dopravu muž podle Daňka zablokoval okolo deváté hodiny ranní. „Sedmapadesátiletý muž vjel se svým autem na tramvajové koleje před sídlem vlády, ve voze se uzamkl a odmítl jej opustit. Poté, co několikrát najel do zasahujících policistů, ho policie za použití donucovacích prostředků předvedla na služebnu," uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Daněk.

Také mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová řekla, že ochranná služba ústavních činitelů, která pod prezidium spadá, zvýšila v souvislosti s dnešní schůzí vlády bezpečnostní opatření. Z taktických důvodů mluvčí nechtěla přijatá opatření konkretizovat. Podle ní však ochranná služba zatím nezaznamenala žádný incident.

Zástupci výzvy uvedli, že k policejním zátarasům na nábřeží Edvarda Beneše budou chodit tak dlouho, dokud ministři nepodají demisi. Právě dnes, ve středu ve 13 hodin, měli aktivisté předat vládě dopis, v které jí „dává národ výpověď."

Tomio Okamura odsoudil jakékoli protizákonné chování

ParlamentníListy.cz v této souvislosti oslovily také nezávislého senátora Tomia Okamuru, který vystoupil se svým projevem na nedělní demonstraci, a zeptaly se ho, zda se neobává toho, že jakékoli iniciativy volající po změně budou od dnešního dne spíše znevěrohodňovány.

„Já musím předeslat, že s Holešovskou výzvou nemám nic společného - demonstraci jsem ani neorganizoval, ani nesvolával, s panem Popelkou jsem se viděl před demonstrací asi dvakrát, potřetí právě na Soumraku kmotrů. Byl jsem požádán, abych vystoupil a to jsem rád splnil. Různé další občanské iniciativy po celé České republice mě oslovují, abych u nich vystoupil, nemám důvod je odmítat, pokud se mohu s jejich názory a požadavky ztotožnit. NIcméně tím, že jsem vystoupil na této demonstraci, moje společné iniciativy s Holešovskou výzvou končí," uvedl Tomio Okamura.

Připomněl, že monžost vystoupení v neděli na Václavském náměstí uvítal proto, že mohl občanům vysvětlit, že země potřebuje zásadní změnu, a také to, jakým směrem by se ta změna měla ubírat. Hovořil o švýcarském či lichtenštejnském politickém modelu postaveném na přímé demokracii.

„Jsem pro to, aby přišla změna, ale jsem pro to, aby ta změna byla zákonnou cestou. Zásadně nesouhlasím s jakýmkoli obléháním budov, extrémistickým chováním  kohokoli. Od protizákonných akcí se důrazně distancuju - a je skutečně jedno, kdo se jich dopustil, je mi líto," řekl dále ve své reakci pro ParlamentníListy.cz Okamura s tím, že samozřejmě jiný náhled má na lidi, kteří byli nespravdlivě odsouzeni. „Ale to je zcela jiná kapitola..." poznamenal ještě.

Tomio Okamura o sobě nechal slyšet ve středu opět svým aktuálním blogem, v kterém se vyjadřuje k nedávné výzvě premiéra Petra Nečase směrem k 38 senátorům (mezi které on patří). Premiér je za to, že podepsali návrh žaloby na exprezidenta Václava Klause za velezradu kvůli lednové amnestii, vyzval ke zvážení svého setrvání ve funkcích senátorů.  Právě ve středu proto Okamura detailně vysvětlil, proč on takovou výzvu odmítá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…