Šlechtové najednou Okamura nevadí. Ale jinak má Babiš problém: Špičky ANO se kvůli SPD bouří

12.04.2018 8:27

Andrej Babiš tvrdí, že je připraven o vládě jednat s kýmkoliv. Pokud je na stole jen varianta menšinové vlády hnutí ANO podporované komunisty a hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Babiš s ní hodlá pracovat. Jenže podle informací čtvrtečních Lidových novin tím premiér naráží na nemalý odpor ve svém vlastním hnutí. Podívejte se sami, co říkají někteří členové.

Šlechtové najednou Okamura nevadí. Ale jinak má Babiš problém: Špičky ANO se kvůli SPD bouří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Když se jednalo o možné vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů, od premiéra Andreje Babiše a dalších členů hnutí ANO zaznívala otázka, zda může ČSSD garantovat, že všichni její poslanci zvednou ruce pro menšinovou vládu. Tehdy se ptali, zda vládu podpoří především expremiér a poslanec Bohuslav Sobotka. Ten už dnes není poslancem.

Anketa

Kterého politika ANO vyjma Babiše máte nejraději?

20%
2%
4%
hlasovalo: 4764 lidí

A často pokládaná otázka se teď obrátila proti samotnému Babišovi. Hnutí ANO je totiž rozštěpeno v otázce vzniku menšinové vlády ANO za podpory SPD Tomia Okamury a komunistů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dal najevo, že nebude v příští vládě Andreje Babiše. Vede ho k tomu nesoulad názorů mezi ním a některými dalšími členy hnutí ANO. Staví se velmi kriticky k možnosti, že by se příští vláda opírala o Tomia Okamuru. Tato možnost se ani trochu nelíbí také ministru dopravy Danu Ťokovi. Pokud by ANO opřelo svou vládu o Okamuru, Ťok by z vlády odešel. Odešel by také ze Sněmovny.

Proti vládě s podporou Okamury se vyslovuje i možný kandidát hnutí ANO na pražského primátora, poslanec Patrik Nacher. „Od počátku zastávám názor, že obsahově by nejlogičtější variantou byla středopravicová vláda, která by se v roztříštěné Sněmovně mohla opřít jen o dva největší poslanecké kluby (ANO a ODS – pozn. red.). Z tohoto úhlu pohledu nejsem příznivcem varianty s KSČM a SPD, jakkoliv se množství ostatních variant limitně blíží nule,“ uvedl.

Zdrženlivě se k této vládní variantě staví také hejtman Moravskoslezského kraje za hnutí ANO Ivo Vondrák.

Se zapojením do podpory Babišově vládě naopak nemá problém ministryně obrany Karla Šlechtová. Podle ní bylo SPD legitimně zvoleno a nikdo by ho neměl z ničeho vylučovat. „Každá strana nebo hnutí si zaslouží určitou šanci, aby se samo ukázalo. A to je pořád ta chvíle, na kterou já osobně čekám, aby se SPD také ukázalo,“ uvedla.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová doplnila, že SPD a KSČM byly zvoleny v demokratických volbách, a pokud chtějí podpořit demokratickou menšinovou vládu hnutí ANO, nevidí v tom problém.  

„Vzhledem k reakcím některých stran to vidím jako jediné rozumné řešení současné situace,“ prohlásil k tomu poslanec David Kasal.

Otázkou také je, co udělají komunisté. Šéf strany Vojtěch Filip dal najevo, že je svolný k dalšímu jednání s Babišem, jenže všem je jasné, že Filip bude chtít od Babiše něco na oplátku. Podle Lidových novin má Filip výhodu v tom, že má podporu Hradu. Miloš Zeman přijede jako vůbec první český prezident na chystaný dubnový sjezd komunistů v Nymburce. To bude pro komunisty pozitivní signál, že patří na demokratickou politickou scénu.

Všeobecně se předpokládá, že Vojtěch Filip, který KSČM vede 12 let, obhájí svůj post a povede stranu dál, přestože si v roce 2017 prošla volebním Waterloo a dosáhla na vůbec nejmenší volební výsledek za svou takřka stoletou historii. A pokud by Filipa v čele strany vystřídal dosavadní místopředseda pro ideologickou práci Josef Skála, spolupráce s Babišem by pravděpodobně pokračovala, byť se dá předpokládat, že Skála by po Babišovi také mohl chtít ledacos.

„Skála není součástí týmu komunistických vyjednavačů. O to víc ostřeluje Filipa, který ho vede. V kuloárech se navíc hovoří o tom, že je to právě místopředseda, s nímž si Babiš mezi soudruhy a soudružkami rozumí nejvíce. Ač je neformálním lídrem kovaných komunistů, Skála obdivuje Donalda Trumpa. Případná spolupráce s velkokapitalistou Babišem by mu tak nevadila,“ napsal deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …