Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

21. 11. 2018 11:17

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých médiích spíše utlumovány, ale zdá se, že redaktoři nejspíš skutečně nemohou mít klidné spaní. Skryté natáčení rozhovoru s občanem Švýcarska Andrejem Babišem mladším totiž podle tamního advokáta skutečně bylo spácháním trestného činu.

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Sabina Slonková
reklama

Druhým trestným činem dle švýcarského práva, kterého se Sabina Slonková s Jiřím Kubíkem měli dopustit, je získání neveřejného přístupového kódu do bytového domu, kde Babiš junior žije.

Slonková s Kubíkem tvrdí, že mají zpracovanou právní analýzu, podle které se ničeho trestného nedopustili. Podpořil je také Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR.

Fotogalerie: - Institut Aleny Vitáskové

Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Kniha Aleny Vitáskové Solární baroni
Poslanec Jiří Kobza
Analytik Jan Schneider

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28014 lidí

„Při posuzování případu jsou v konfliktu dva významné zájmy. První je ochrana soukromí, a proti tomu stojí veřejný zájem, to znamená důvod, proč je třeba zjistit nějakou informaci. Důležité je, že skrytou kameru a skrytou identitu je možné použít pouze tehdy, když informaci nelze získat jiným způsobem a je pro to zcela zásadní důvod,“ řekl Černý, kterého cituje server iRozhlas.cz.

I ten, ale po rozhovoru se švýcarským právníkem, připouští, že v této zemi je chování Slonkové s Kubíkem nejspíš posuzováno jako trestné.

„Hovory se zásadně smí nahrávat jen v případě, že s tím všichni účastníci souhlasí,“ řekl švýcarský advokát Julius Effenberger. Určité faktory to mohou ospravedlnit, ale principiálně platí, že nahrávání hovoru bez souhlasu je trestné. V každém případě naplnění těchto „ospravedlňujících okolností“ může posoudit pouze trestní soud.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Advokát Effenberger také připomněl, že vedle zájmů české veřejnosti se posuzují také zájmy účastníka diskuse, tedy Babiše juniora. K politickému kontextu kauzy dodal, že by ve Švýcarsku bylo nemyslitelné, aby kvůli jednomu interview hrozil pád celé vlády.

Meritem ale podle něj je to, že dvojice českých novinářů porušila švýcarský trestní zákon. „Jak pořízením vstupního kódu, který není přístupný veřejnosti, tak nahráním obrazu a zvuku interview. Zásadně to porušuje švýcarská trestní pravidla,“ zdůrazňuje. Doplnil, že pořízení rozhovoru je trestně stíháno pouze na návrh, který by musel podat Babiš junior, nebo jeho matka. Zcizení přístupového kódu do domu může být za určitých okolností stíháno i bez žádosti, z úřední povinnosti.

Analytik Erik Best se ve svém textu užasle pozastavil nad právní analýzou, kterou si duo Slonková–Kubík nechalo zpracovat. Analýza totiž vycházela výhradně z českého práva, zejména z občanského zákoníku. Podle Besta se dá těžko věřit, že by právníci Seznamu nevěděli, že Švýcarsko je svrchovaná země s vlastními zákony a že skutek spáchaný ve Švýcarsku na švýcarském občanovi se samozřejmě posuzuje podle tamního trestního práva.

Jak Best zveřejnil již dříve, za protizákonné nahrávání soukromé konverzace podle čl. 179 švýcarského trestního zákoníku hrozí až rok vězení nebo pokuta. Neoprávněné vniknutí je řešeno v čl. 186 a lze za něj uložit až tři roky vězení, nebo pokutu. Navíc by u obou redaktorů přicházel v úvahu ještě čl. 322, zveřejnění protizákonně získaných informací. I za ten jsou trestem až tři roky vězení nebo finanční postih.

Pokud se takto rozhodne soukromý subjekt – televize Seznam – je to podle Besta jeho vlastní rozhodnutí, že ponese riziko trestního stíhání svých redaktorů.

Zcela jiný případ je ale Česká televize, která má ze zákona povinnost informovat objektivně a vyváženě. Přesto se veřejnoprávní televize podle Besta staví na stranu Seznamu a nedává prostor druhé straně, a dokonce zamlčuje informace o možném spáchání trestného činu.

Vrcholem je podle Besta vyjadřování zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského na sociální síti. Tam nejprve suverénně tvrdil, že „ve Švýcarsku není v případě veřejného zájmu porušení soukromí nezákonné, ostatně stejně jako v ČR“. Když se jej Best na sociální síti dotázal, jaký paragraf švýcarského trestního zákoníku to tedy umožňuje, dostalo se mu odpovědi: „Nevím, proto se ptám. Ale nepleťte si novináře s tiskovými odděleními stranických sekretariátů. Z novinářů nemá sálat radost nad politiky. Novináři přinášejí, zjišťují, ověřují a třídí informace. A to přesně děláme. Bez ohledu na to, kdo je u moci.“

 

 

Pak ještě Lutonský dodal, že „pan Best běžně šíří nesmysly a lži“, které prý on musí korigovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vynucené silou?“ Toto vám asi uniklo. EU utahuje šrouby. Jiří Kobza připomíná slova Martina Schulze

16:30 „Vynucené silou?“ Toto vám asi uniklo. EU utahuje šrouby. Jiří Kobza připomíná slova Martina Schulze

Poslanec za SPD jiří Kobza se domnívá, že bychom ani v současné době neměli rezignovat na sledování …