Slováci si zrušili imunitu. Českým poslancům se to nelíbí

26.07.2012 16:05

Rozhodnutí slovenského parlamentu, který dnes omezil trestní imunitu jen na projevy a hlasování svých členů, české poslance příliš nenadchlo. Senátoři byli naopak mírnější. Ze slovenského řešení měli radost zejména zástupci ODS, kteří podobný návrh neúspěšně prosazovali v Senátu. Většinou se ale i s jeho kritiky shodovali na tom, že český parlament by nyní tak razantní omezení neschválil.

Slováci si zrušili imunitu. Českým poslancům se to nelíbí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc
reklama

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc (ČSSD) označil slovenské řešení za populismus, který by v českém parlamentu nenašel podporu. "Jsem přesvědčen, že kdybych předložil populistický návrh, který byl na Slovensku schválen, tak by neměl šanci a neprošel by žádný návrh, tudíž by se nezměnilo vůbec nic," řekl Tejc.

Podobný názor má i šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD), podle kterého slovenské rozhodnutí postoj českých zákonodárců zatím neovlivní. "Potřebujeme rychle omezit imunitu ústavních činitelů zatím aspoň na dobu výkonu mandátu. A věřím, že pak budeme v dalších omezeních pokračovat," uvedl Antl, který prosadil senátní návrh na zrušení doživotní imunity spolu s předsedkyní senátorů TOP 09 Soňou Paukrtovou. Ta si netroufla odhadnout, zda by slovenské rozhodnutí mohlo ovlivnit české řešení. Podotkla, že Slovensko má i další odlišnosti.

"Já bych pro to asi ruku nezvedl," komentoval slovenské řešení předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Dlouhodobě zastává názor, že o vydání poslance ke stíhání má rozhodovat sněmovna, protože je to ochrana parlamentní komory jako celku. Podotkl, že sněmovna stejně obviněné poslance ve většině případů vydává. Podle Bendy navíc hlasování sněmovny představuje i ochranu hlasů voličů daného zákonodárce. Jako případ uvedl stíhaného poslance Davida Ratha, který nyní nemůže zastupovat voliče, jejichž hlasy byl zvolen.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…