Slovensko na tom prý bude lépe než Česko. Už brzy

19.06.2018 14:22

Bývaly časy, kdy Češi hleděli na Slováky jako na své chudší příbuzné a kdy nám Slováci mohli jen závidět naši ekonomickou situaci. Jenže se zdá, že Češi, Moravané a Slezané možná tak trochu usnuli na vavřínech, zatímco Slováci postupovali ekonomickými mílovými kroky kupředu. Nemusí to prý dlouho trvat a Slováci na tom budou lépe než my.

Slovensko na tom prý bude lépe než Česko. Už brzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Statistiky Mezinárodního měnového fondu, na které na blogu Akrtuálně.cz upozornil ekonom Zdeněk Kudrna, naznačují, že za pět let dosáhnu Slováci životné úrovně Čechů, Moravanů a Slezanů. Platy v Česku budou sice stále vyšší, takže ekonomická migrace z východu na západ hned tak neskončí, ale Slováci si za menší mzdu koupí u sebe doma mnohem více zboží a služeb. Sečteno a podtrženo, Slováci lépe využili ekonomické příležitosti, které se nabízely jak jim, tak nám.

Anketa

Kdyby v roce 2023 kandidoval na prezidenta znovu Václav Klaus starší, zvažovali byste jeho volbu?

60%
40%
hlasovalo: 9858 lidí

Na rozdíl od nás Slováci také na přelomu tisíciletí provedli důležité reformy, které my odkládáme. Mimo jiné Slovensko přijalo euro. A na počátku nového tisíciletí lákalo investory. Z této éry prý těží dodnes.  

„Dědictvím reformní vlády byl i závazek přijetí eura, jehož načasování nemohlo být lepší. Na jedné straně jej Slováci přijali příliš pozdě na to, aby jim masivní příliv příliš levných peněz nafoukl bubliny, které vedly ke krizi a propadu jižního křídla eurozóny. Na straně druhé pak přijetí eura předešlo vzniku bankovní krize, která trápila Maďarsko či Polsko. Tam, stejně jako na Slovensku, si lidé i firmy napůjčovali v eurech, takže když kurz forintu či zlotého výrazně poklesl, přes noc jim dramaticky narostly splátky dluhů,“ napsal Kudrna.

„Nakolik bude euro přínosem pro další dohánění Česka je předmětem vyostřených diskusí. Obecně platí, že pokud bude eurozóna stabilní, pak bude euro oproti koruně výhodnější. Pokud nás však čeká v příštích letech recese či další krize, třeba v automobilovém průmyslu, na němž jsou obě ekonomiky závislé, pak bude výhodnější koruna. V takové situaci může Česká národní banka pomoci ekonomice řízený poklesem kurzu, avšak Národná banka Slovenska podobný nástroj nemá,“ pokračoval ekonom.

V tuto chvíli prý euro pomáhá Slovensku ještě jedním způsobem.Řada investorů reinvestuje zisky zpátky na Slovensko, neboť věří, že vzhledem k pevnému zakotvení v eurozóně půjde o stabilní trh, zatímco u Česka by to teoreticky mohlo být jinak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…