Smlouvy jsou jen cárem papíru, míní Klaus

09.10.2015 21:55

Exprezident Václav Klaus se znovu tvrdě pustil do německé kancléřky Angely Merkelové. Ta prý opakovaně selhává, ale EU jako celek si s tím nedokáže poradit, protože se nedodržují smlouvy, raději se mění. Jasně také řekl, že nemáme novinářskou diktaturu, takže novináři nemohou po politicích vyžadovat nějaká ideální řešení vyložená shůry.

Smlouvy jsou jen cárem papíru, míní Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

„Smlouvy vždycky byly a jsou cárem papíru, který vždy někdo mocný změnil k obrazu svému. Vzpomeňte na debaty o Maastrichtské smlouvě a kritériích k přijímání eura. Všichni víme, že je nikdo nedodržuje. Tak proč najednou teď, kdy je politicky korektní vítat uprchlíky s chlebem a solí, všichni trváme na dodržování smluv? Už dávno měly být změněny a nikdy nemělo dojít ke zrušení jednomyslného hlasování a přechodu k většinovému. S tím se nikdy nesmířím,“ konstatoval Klaus v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zkritizoval ovšem také novináře, kteří se politiků často ptají, zda mají nějaká lepší řešení, když tepou systém kvót. Politiky tu podle Klause máme od toho, aby ve složitých jednáních dospěli ke konsenzu všech členů, přehlasování menších států velkými je rozhodně špatně. Za špatné považuje také přesvědčení novinářů, že politici nadiktují nějaká ideální řešení shůry. To podle Klause zavání téměř diktaturou, kterou tu dnes také nemáme.                             

Merkelová podle Klause v uprchlické krizi selhala, když běžence na náš kontinent v zásadě pozvala. Neselhala přitom poprvé. Další selhání jsme mohli vidět už ve chvíli, kdy se Německo odklonilo od jaderné energie k energii z větru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to dělá lépe! kosila Pekarová vládu. Železný zahnal Petříčka do rohu

9:52 Feri to dělá lépe! kosila Pekarová vládu. Železný zahnal Petříčka do rohu

Styďte se, máte armádu úředníků a nezvládáte! Předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová v ČT udeřila na ko…