Smlouvy jsou jen cárem papíru, míní Klaus

09.10.2015 21:55

Exprezident Václav Klaus se znovu tvrdě pustil do německé kancléřky Angely Merkelové. Ta prý opakovaně selhává, ale EU jako celek si s tím nedokáže poradit, protože se nedodržují smlouvy, raději se mění. Jasně také řekl, že nemáme novinářskou diktaturu, takže novináři nemohou po politicích vyžadovat nějaká ideální řešení vyložená shůry.

Smlouvy jsou jen cárem papíru, míní Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Smlouvy vždycky byly a jsou cárem papíru, který vždy někdo mocný změnil k obrazu svému. Vzpomeňte na debaty o Maastrichtské smlouvě a kritériích k přijímání eura. Všichni víme, že je nikdo nedodržuje. Tak proč najednou teď, kdy je politicky korektní vítat uprchlíky s chlebem a solí, všichni trváme na dodržování smluv? Už dávno měly být změněny a nikdy nemělo dojít ke zrušení jednomyslného hlasování a přechodu k většinovému. S tím se nikdy nesmířím,“ konstatoval Klaus v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zkritizoval ovšem také novináře, kteří se politiků často ptají, zda mají nějaká lepší řešení, když tepou systém kvót. Politiky tu podle Klause máme od toho, aby ve složitých jednáních dospěli ke konsenzu všech členů, přehlasování menších států velkými je rozhodně špatně. Za špatné považuje také přesvědčení novinářů, že politici nadiktují nějaká ideální řešení shůry. To podle Klause zavání téměř diktaturou, kterou tu dnes také nemáme.                             

Merkelová podle Klause v uprchlické krizi selhala, když běžence na náš kontinent v zásadě pozvala. Neselhala přitom poprvé. Další selhání jsme mohli vidět už ve chvíli, kdy se Německo odklonilo od jaderné energie k energii z větru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…