Smrt Ivety Bartošové: Publicista sepsal obžalobu celé české společnosti

30.04.2014 11:57

Komentátor Marek Řezanka se na serveru DeníkReferendum.cz pokusil pojmenovat fenomény, které vedly k tragické smrti zpěvačky Ivety Bartošové. K podobným tragédiím podle něj přispívá celá společnost.

Smrt Ivety Bartošové: Publicista sepsal obžalobu celé české společnosti
Foto: facebook Ivety Bartošové
Popisek: Iveta Bartošová
reklama

Dva fenomény, kterých se prý ve společnosti děsí, jsou deprivace vyvolaná nedůvěrou ve stát a otupělost ve vztahu k bližnímu, projevující se zejména sklonem k nálepkování a absencí kritického myšlení. „V takovémto podhoubí se totiž jako zničující požár šíří ideologie síly a opovrhování 'slabými',“ vysvětluje. Tuto roli mohou hrát nezaměstnaní, lidé bez domova, senioři, prostě všichni, kdo někomu „zabírají místo a otravují život“.

Společnost je podle něj v nepořádku, pokud není schopna se zastat trpících lidí, kteří mají problémy a volají o pomoc. A přesně to měl být případ zpěvačky Ivety Bartošové. V něm se navíc tento nezájem spojil s bulvárním zájmem o slavné lidi.

„Zatím snad není možné, abychom lhostejně přihlíželi, jak někdo buší holí do sádry pacienta, který má zlomenou nohu, nebo že bychom brali jako něco normálního, že člověku s katarem podáme pálivé papriky a donutíme ho je požít. Na druhou stranu nás pobaví, když vidíme někoho, jak se v přímém přenosu zesměšňuje a jak při rozdráždění ztrácí glanc. Že je třeba duševně nemocný a že mu je natáčení nejspíš krajně nepříjemné? Nezájem,“ zamýšlí se Řezanka.

Celý text ZDE.

Podle něj sledovatelé bulváru časem otupí, a pokud je nám lidský osud servírován jako show, přestaneme v něm vidět konkrétního člověka, prožívajícího osobní tragédii. „A možná se v koutku duše tetelíme, že se někdo znemožňuje více než my. Člověka trochu zaráží, že neslyší jasný hlas: Tohle už ne. Vždyť toho člověka zabijete. Přestaňte."

Dnes je naopak „in“ trocha té tvrdosti, a hlavně, aby zábava pokračovala. „Skličuje mne cynismus, s nímž někteří lidé dokážou útočit na ženu v depresích, která již nevěděla kudy kam,“ píše. Ve virtuálním světě ulevují svým frustracím a léčí si své vlastní problémy. Že tím někomu jinému problémy vytváří, je nezajímá.

Podle Řezanky právě soucit a ochota pomoci vytvářejí to, čemu se říká společnost. Pokud jsme lhostejní, apatičtí a netolerantní, zůstáváme solitéry, kterým nikdo nepomůže, a proto padnou při prvním nárazu. „A jediné, čím se budeme moct utěšovat, zůstane vědomí, že 'přece i ta megastar může mít život zmrvenej až běda',“ uzavírá komentátor.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…