Smuteční parte se nevejdou do vitríny. Cheb: Tunel, na jehož konci není světlo

22.02.2021 11:21

Novinář Prokop Vodrážka se zaměřil ve své reportáži pro Deník N na to, jak vypadá situace v Chebu. Kraj počátkem roku zasáhl velmi prudce koronavirus. Zoufalství a smutek je podle něj vidět pod povrchem, uvnitř lidí, v jejich rodinách a za zdmi nemocnice.

Smuteční parte se nevejdou do vitríny. Cheb: Tunel, na jehož konci není světlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Vodrážka popisuje, že v Chebu slyšel hodně příběhů, které se týkaly smrti.

Anketa

Je dobře, že Roman Prymula odešel ze všech veřejných funkcí a nechce se vracet?

hlasovalo: 11587 lidí

"Muž prodělal koronavirus, těžký průběh se zápalem plic. Z nemocnice se vrátil domů, kde o něj pečovala jeho žena. Jeho stav se opět začal zhoršovat. Lapal po dechu, nemoc na něm zanechala těžké následky. Manželka tušila, že je zle. Rozhodla se ale nevolat záchranku, nechtěla, aby její muž zemřel za zdmi nemocnice. Dost možná by nedostal ani šanci na intenzivní péči a ona už by ho nikdy neviděla. Odešel nakonec doma, obklopen láskou. Položil si ruce na hruď a naposledy vydechl," popsal jeden z příběhů, které považuje za šťastnější, Vodrážka. Za šťastnější v tom, že se rodina mohla s blízkým rozloučit. 

Podle ředitelky místního Hospice sv. Jiří je nálada velmi pesimistická. "Většina zná někoho, kdo zažil tu ztrátu. V lidech je obrovský smutek. Už to není jen z doslechu. Přímo se vás to dotýká,“ uvedla Alena Votavová. 

Primář místní interny Stanislav Adamec se domnívá, že za zvýšeným počtem nakažených stojí fakt, že se v oblasti šíří mutace. On sám po novém roce několikrát volal o pomoc ve chvíli, kdy se jednotka intenzivní péče začala rychle přeplňovat. Tehdy hovořil o tom, že musí selektovat pacienty, Adamcovi nadřízení však jeho slova bagatelizovali, někteří dokonce hovořili o lži. Adamec si však za svými slovy stojí. 

„Je zbytečné, aby člověk dostal šanci na ventilátoru, když vám pak přijde mladší ročník a tomu tu šanci nebudete moct dát. V okamžiku, kdy bojujete o každé intenzivní lůžko, s tím nic neuděláte. Alzheimer, polymorbidní kardiaci, pokročilé nádory, o tom už se ani nediskutuje. Ti jsou jasně daní,“ popsal.

Podle jeho slov se virus v současné době chová jinak než na podzim. "Jsou tady spíše mladší ročníky. Horší průběhy a více umírání. Umírají mladí lidé, čtyřicátníci. Teď tu máme ročník 1987, policistu, má oboustrannou pneumonii,“ popsal primář. 

Závěrem pak reportér Vodrážka shrnuje, že současnou situaci je možné řešit pouze odpovědným chováním. "Nikdo jiný to za vás neudělá," zmínil. 

Reportáž z Chebu, kde covid v současné době zabíjí hlavně mladší ročníky, přinesla také sobotní MF Dnes. Začíná chmurným výčtem jmen, která jsou k vidění na vývěsce s parte na náměstí. Všichni zemřeli náhle, výjimkou není ani 39letý mladý muž. Dalším bylo 41, 43, 57, 62 let. 

"Lidí tu na covid umírá denně tolik, že pracovníci pohřební služby nestíhají smuteční oznámení měnit. Ani se do vitríny nevejdou," píše MF Dnes. Pracovník pohřební služby Petr Elizeus říká, že tolik mrtvých v Chebu nebylo od roku 1945, kdy město bombardovali Spojenci. 

„Měsíčně jsme měli průměrně pětačtyřicet pohřbů. Když byla chřipková epidemie, pak třeba jeden měsíc šedesát. Teď za leden to je ale sto padesát, za únor, který je v polovině, už sto pět. Je to prostě strašlivý a není k tomu asi třeba víc říkat,“ doplňuje Elizeus.
 
Podle jednoho z lékařů nepomohlo ani uzavření okresu, virus se šíří dál. "Umírají mladší, to je fakt. Na jaře tu nic takového nebylo. Jsme v tunelu a ani na jednom konci není světlo,“ uvedl lékař.
 
„Tady už lidi chápou, že to není pr..l. Politici mají jedinou šanci – všechno zavřít alespoň na pár týdnů a doufat. Za dva týdny bude to, co u nás, po celé republice. A nikdo to nezastaví,“ říká 58letá Marie Jiříková, jíž zemřela tchyně, kolegyně v práci a s koronavirem bojují i její sousedé. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …