Emeritní profesor na Stern School of Business, NYU a hlavní ekonom Atlas Capital Team Nouriel Roubini v komentáři pro Financial Times na příkladu ukazuje, že eurozóna má ve svých základech zaděláno na problém, který v čase současné krize o to víc vyniká. Právě v čase krize se jasně ukazuje, jak moc se od sebe liší jižní země platící eurem od severněji položených zemí platících eurem.
„Nebezpečí jsou skutečná. Italské dlouhodobé výnosy vzrostly z úrovně pod 1 procentem na začátku roku na více než 4 procenta v posledních dnech. Riziko fragmentace však není jediným vážným problémem Evropské centrální banky (ECB). V posledních měsících se inflace v eurozóně také vyšplhala nad 8 procent. To je na podobné úrovni jako v USA, ale na rozdíl od Federálního rezervního systému plánuje ECB se zahájením zvyšování úrokových sazeb počkat do příštího měsíce,“ napsal Roubini s tím, že trh EU se s covidovou krizí vyrovnával pomaleji než americký trh a to je podle něj jeden z důvodů, proč je ECB opatrnější.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.