Sněmovna by měla volit ombudsmana, mohla by hlasovat i o vládě

02.02.2014 16:58

Poslanci by na své únorové schůzi, která začne v úterý, měli volit nového ombudsmana a mohli by také hlasovat o důvěře nové trojkoaliční vládě. Zatím ale není jisté, který den by se poslanci těmito body zabývali. Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je možné, aby se o důvěře na únorové schůzi hlasovalo. Konkrétní termín pak podle něj záleží na tom, kdy se na něj se žádostí obrátí premiér Bohuslav Sobotka. Vláda chce požádat sněmovnu o důvěru kolem 18. února.

Sněmovna by měla volit ombudsmana, mohla by hlasovat i o vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny

Novou trojkoaliční vládu složenou z ČSSD, ANO a KDU-ČSL jmenoval prezident Miloš Zeman ve středu. Vláda pak musí do 30 dnů předstoupit před sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.

Ombudsman a řada zákonů

Nového ombudsmana by měli poslanci volit poté, co dosavadní veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský loni v prosinci na tuto funkci rezignoval. Senát do této funkce navrhl dosavadního zástupce ombudsmana Stanislava Křečka a jeho předchůdkyni v této funkci Annu Šabatovou. Křečka nominoval také prezident Miloš Zeman. Grémium sociální demokracie v pátek doporučilo svým poslancům, aby podpořili Šabatovou.

Poslanci by měli projednávat řadu vládních návrhů zákonů, které jim předložila ještě bývalá úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Jsou jich zhruba čtyři desítky. Nová vláda chce ale některé z nich stáhnout z projednávání a jednat o tom chce v pondělí. Mezi vládními předlohami, které míří k závěrečnému schvalování, je například novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta má občanům umožnit, aby čerpali zdravotní péči v jiném členském státě EU a přitom jim ji hradila jejich zdravotní pojišťovna. Hradit by ji ale měla jen do té výše, kterou by vynaložila v tuzemsku.

Zrušení lustračního zákona

 Z poslaneckých novel by se měla sněmovna v prvním čtení zabývat například návrhem poslanců KSČM na zrušení lustračního zákona nebo jiným jejich návrhem na vypsání referenda o zrušení církevních restitucí. Do projednání také míří předlohy TOP 09, které mají zavést tzv. finanční ústavu a brzdu proti růstu státního dluhu.

Poslanci by také měli obměnit dozorčí i správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Měli by také volit nové členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů a nového člena vedení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáček

11:12 Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáček

NEWSROOM TOMÁŠE KŇOURKA Přepis části výplodu Klímovic chorého mozku otřese i těmi, co jsou z veřejno…