Sněmovna schválila výhodnější podmínky nákupu půdy do rezervy

12.07.2019 17:45

Stát zřejmě bude smět nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Počítá s tím vládní novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), kterou dnes schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Vláda uvádí, že za současného stavu není pozemkový úřad schopen konkurovat trhu.

Sněmovna schválila výhodnější podmínky nákupu půdy do rezervy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Stát také získá přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do rozvojových programů, jež schválila vláda. Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy, pozemky by už neměly procházet účetnictvím ústředního správního úřadu.

Sněmovna odmítla návrh poslance Pirátů Jana Pošváře, který navrhl, aby celková výměra státní půdní rezervy nesměla klesnout pod 100.000 hektarů místo současných 50.000 hektarů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) řekl, že tomuto návrhu nelze vyhovět, protože není k dispozici dostatečné množství vhodných pozemků.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…