Sněmovna se začne zabývat rozpočtem, přijde jej podpořit Zeman

11.11.2020 9:30

Sněmovna se dnes začne zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Dopoledne před poslanci rozpočet podpoří prezident Miloš Zeman.

Sněmovna se začne zabývat rozpočtem, přijde jej podpořit Zeman
Foto: Repro ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman během projevu dne 28. října 2020
reklama

Dolní komora hlasuje v prvním čtení o základních parametrech návrhu, vedle schodku také o výši příjmů a výdajů. Pokud návrh schválí, v dalším projednávání jsou už možné jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování návrhu je plánováno na 16. prosince.

Vládní návrh předpokládá příjmy 1488 miliard korun a výdaje 1808 miliard. Rozpočet čelí kritice opozice. Například podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jsou příjmy mimo ekonomickou realitu a výdaje neodpovídají prioritám souvisejícím s koronavirovou krizí. Předseda ODS Petr Fiala označil rozpočet za cár papíru, vzhledem k nynější situaci podle něho nedává smysl. Rovněž podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky je materiál v zásadě bezcenný.

Rozpočet tak bude ve Sněmovně čelit opoziční snaze o jeho vrácení vládě k přepracování. Očekává se však, že dolní komora základní parametry schválí, jak jí minulý týden doporučil rozpočtový výbor. Vláda ANO a ČSSD se v prvním čtení opře o hlasy poslanců KSČM, kteří menšinový kabinet ve Sněmovně tolerují.

Letošní schválený schodek byl původně 40 miliard korun. Sněmovna ho ale na návrh vlády postupně navýšila až na 500 miliard korun. Důvodem byla podle kabinetu potřeba reagovat na ekonomické dopady epidemie koronaviru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kr*téni, vzkazuje Jan Kraus. Au. To bude bolet

14:40 Kr*téni, vzkazuje Jan Kraus. Au. To bude bolet

Jaruna z kadeřnictví, Jarda z vrátnice. Takový lidé prý Krause na internetu poučují o tom, jak se vě…