Sněmovní volby, rok 2021: Fiala s Rakušanem se smáli, až se za břicho popadali. Jenže pak začalo sčítání hlasů. A smát se začal někdo úplně jiný

8. 10. 2020 4:42

Fakt, že premiér Babiš sotva co zmůže proti strategii „všichni mimo ANO“ v krajích, je už evidentní. Možná že někteří straníci očekávali výraznější zapojení šéfa do akce, jenomže to by přineslo pouze nové problémy. Jakákoli snaha Babiše by protistranu přiměla k ještě rychlejší reakci. Matematika krajských voleb totiž vypadá jinak než ta sněmovní. Právě na ni se pro dnešek ParlamentníListy.cz zaměří. Rok 2021 bude totiž pro politický vývoj v zemi víc než důležitý.

Sněmovní volby, rok 2021: Fiala s Rakušanem se smáli, až se za břicho popadali. Jenže pak začalo sčítání hlasů. A smát se začal někdo úplně jiný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta křtil svou knihu Třicet let pod přísahou
reklama

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41812 lidí
Ačkoli jsme to už několikrát napsali, připomeňme, že současný opoziční pětiblok nemá ani 70 hlasů. Proto, aby ODS, TOP 09, STAN, lidovci a Piráti získali nadpoloviční většinu, musí dojít hned k několika událostem.

Jako první je zde situace levicových partají ČSSD a KSČM. Jejich krajský výsledek se pohyboval na hranici volitelnosti, což pro znalce nebylo ničím překvapivým.

„Ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry,“ pravil v nedělní Partii prezident. Jan Hamáček má ale podle Zemana zůstat v čele ČSSD. „Za ním už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy. U Vojtěcha Filipa (KSČM) je to něco podobného,“ vysvětlila hlava státu.

Pro silný mandát zmíněného „opo-bloku“ tak musíme vymazat ČSSD a KSČM z politické mapy Poslanecké sněmovny. Souboj by se zúžil na zhruba osm partají. A právě ty budou klíčem k úspěchu.

I když je možné, že lidovci ani TOP 09 nepřesáhnou pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do PSP, pro tuto chvíli na podobnou alternativu zapomeneme. Ve volbách 2021 tak s největší pravděpodobností uspěje ANO, ODS, TOP 09, STAN, lidovci a Piráti. Zbývají dvě místa, o nichž se můžeme bavit jako o pomyslném jazýčku na vahách budoucí vládní sestavy. Tím hlavním parametrem zdaru bude pro mnoho politiků opovrženíhodné hnutí SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Jakkoli se tlak na Tomia Okamuru a jeho sestavu stupňoval, v krajských volbách jednoznačně uspěli. Totéž se dá očekávat u sněmovních voleb, kde nyní drží počet 19 poslanců. Počítejme dále. ANO bude mít přibližně 77–80 poslanců. V součtu s SPD, jakkoli to může znít nyní nepravděpodobně, by nutnou stojedničku nepřinesli. Opozice bude jistě maximalizovat snahu vykolejit některé z „vládních“ poslanců, čímž může nadpoloviční většinu oslabit. Ani tomu se ParlamentníListy.cz v tuto chvíli nevěnují.

Výše jsme napsali, že souboj stran a hnutí by se v roce 2021 zúžil na zhruba osm partají. A právě to je klíčem k úspěchu. Zmíněná osmá strana totiž rozhodne o tom, zdali Andrej Babiš znovu bude sestavovat kabinet, nebo skončí.

Osmá strana má v tuto chvíli hned tři tváře; dvě známé, jednu očekávanou. První dvě samozřejmě tvoří Klausova Trikolóra a Minářovo nově vznikající uskupení. Oba subjekty mají své šance, nelze je však přeceňovat. Třetím v pořadí, jak se už mnoho týdnů spekuluje nejen v politických kuloárech, je možná partaj Roberta Šlachty. Jeden z této trojice by potom nutně vykryl potřeby vítězného ANO pro sestavení neopominutelné stojedničky.

Nabízí se však i další řešení. Jak pro ParlamentníListy.cz sdělil jeden z matadorů politické scény: „Klaus přestane být ješitný jako jeho otec, ohne krk, domluví se s Okamurou, stane se místopředsedou SPD, a máme tady rázem stranu s potenciálem 16 procent a bezproblémové vládnutí, s čímž ani Fiala s Kalouskem nic neudělají…“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…