Snížení úhrad léků pojišťovnami je krajní řešení, couvá Heger

03.11.2012 17:00

Zahájení elektronického předpisu léků jako silného nástroje úspor ve zdravotnictví má být technicky vyřešeno do konce roku. Zvažované plošné snížení úhrad léků pojišťovnami zůstává zatím krajním řešením. Na sjezdu České lékárnické komory to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Lékárníci navrhují poskytnout své odborné poradenství v předpisu léků pacientům. Své služby ale chtějí zaplatit.

Snížení úhrad léků pojišťovnami je krajní řešení, couvá Heger
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představilo plán dočasně na jeden rok snížit úhrady za léčiva ze zdravotního pojištění. Pětiprocentní snížení úhrad má přinést až dvě miliardy korun systému zdravotního pojištění, který je v minusu.Podle Hegera by jeho resort uvítal i větší spolupráci zdravotních pojišťoven s výrobci při uvádění vysoce inovativních léků s prokázanými účinky na trh. Možnost snížit úhrady léků ze strany zdravotních pojišťoven v řádu asi pěti procent je zatím jen teoretická, uvedl. K tomuto kroku by ministerstvo prý sáhlo jen ve chvíli, kdy by se systém hospodaření zdravotnictví dostal do hluboké krize. Snížení úhrad zaplatí zákazníci lékáren, míní viceprezident ČLK Stanislav Havlíček. "Pokud pojišťovny budou platit méně, pacienti budou platit víc a my budeme první, kdo jim to bude oznamovat. Jestliže platby za léky jsou 16 procent celkových výdajů, tak je možná na místě po desetiletích šetření v lécích najít ty vnitřní zdroje i v jiných segmentech," řekl.

Možnost poradenství ze strany lékárníka pacientovi přinese by podle prezidenta ČLK Lubomíra Chudoby úspory v řádu miliardy korun. Lékárník může posoudit, zda léky jsou kombinovatelná a ve správných dávkách. K tomu by lékárníci ale potřebovali přístup k datům o tom, které léky užívá. A přístup by měl umožnit právě nový systém. Nesmí tak podle Chudoby pouze nahradit papírovou formu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…