Sobotka: U fiskálního paktu je překážkou hlavně snížení deficitu

14. 5. 2014 11:52

Koalice by v případě plného přistoupení k fiskálnímu paktu mohla mít problém především s rychlým snížením strukturálního deficitu. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda by podle premiéra musela buď zvýšit daně, což odmítá ANO, nebo škrtat, což se zase nelíbí sociální demokracii. Vláda dosud předpokládala, že se paktem bude plně řídit až po přistoupení k euru.

Sobotka: U fiskálního paktu je překážkou hlavně snížení deficitu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na mítinku ČSSD v Moravské Třebové
reklama

Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu v platnost této smlouvy přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Podle konvergenčního programu by se strukturální deficit měl pohybovat v následujících letech kolem 1,7 procenta HDP. Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.

„Pro nás je rychlé snížení strukturálního deficitu pod jedno procento vlastně největší překážkou. Dokázal bych si ho představit, pokud bychom se v koalici dokázali pohnout v debatě o daních," uvedl ministerský předseda. Zvýšení daní dlouhodobě odmítá ANO. Další možností jsou podle Sobotky škrty v mandatorních výdajích, proti kterým je ale zase sociální demokracie.

Proběhnou jednání mezi TOP 09 a Sobotkou

Opoziční TOP 09 v úterý vládě nabídla, že podpoří schválení fiskálního paktu i návrhy státních rozpočtů, které budou v souladu s požadavky paktu. Podmínkou ovšem je, aby vláda během projednávaní paktu v Poslanecké sněmovně mezi prvním a druhým čtením oznámila EU, že se hodlá již nyní řídit pravidly hlídajícími rozpočtovou kázeň.

Sobotka dnes řekl, že bude s TOP 09 o této nabídce jednat. Koalice totiž potřebuje hlasy poslanců bývalé vládní strany ke schválení paktu v Parlamentu ústavní většinou.

Vláda schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie na konci března. Podle dřívějšího vyjádření Sobotky by se ale Česko hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Pozice ČR je podle něj srovnatelná s pozicí Polska, Švédska nebo Litvy. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) není reálné, aby ČR do eurozóny vstoupila v tomto volebním období. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…