Sobotka ke kauze Putna: Snad zvítězí zdravý rozum

21.05.2013 14:33

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka kritizuje prezidenta Miloše Zemana za postoj k akademikovi Martinu C. Putnovi. Politici podle něj nemohou kohokoli kádrovat za názor či za sexuální orientaci.

Sobotka ke kauze Putna: Snad zvítězí zdravý rozum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

"Žijeme v jednadvacátém století a politici nemají právo někoho trestat za účast a projev na pravidelném pochodu, který podporuje práva sexuální menšiny. A už vůbec to nemůže souviset s udělováním akademických titulů. Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a akademická svoboda, načež pan prezident Martina C. Putnu profesorem jmenuje," napsal dnes Sobotka, podle něhož Zeman aférou odvádí pozornost od ekonomických problémů země.

Pokud prezident Putnu nejmenuje, stojí podle Sobotky za úvahu, zda by nebylo lepší, aby profesory jmenovali rektoři. Pak by se udílení titulů "zbytečně nepolitizovalo a nestalo nástrojem mocenského tlaku na ovlivňování veřejného působení akademiků", uvedl také Sobotka, podle něhož k tomu stačí jednoduchá novela zákona.

"Krok prezidenta Miloše Zemana v této chvíli společnost rozděluje," řekla místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková, které její někdejší předseda Zeman popřál vítězství v příštích sněmovních volbách. Věří, že záležitost nebude dále eskalovat a že bude vysvětlena tak, aby nebyly žádné pochybnosti o Zemanových pohnutkách a motivech a že "jsme stát, který nemá zájem zasahovat do akademických svobod a svobod jako takových".

"Jsem přesvědčena o tom, že je bytostným veřejným zájmem, aby prezident Miloš Zeman jasně sdělil a formuloval důvody, které ho vedou k odmítnutí jmenovat profesorem pana docenta Putnu," dodala Gajdůšková, která je také stínovou ministryně ČSSD pro vědu a výzkum.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…