Sobotka se radoval v rádiu: Ťal jsem do živého, proto se Nejedlý tak brání

01.08.2013 17:49

V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zpovídal Martin Veselovský předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten byl dnes bedlivě sledován především díky svému ostrému útoku na představitele SPOZ, zejména místopředsedu Martina Nejedlého, kteří prý stojí za Rusnokovou vládou a teď chtějí rozbít ČSSD. Ostrá reakce Nejedlého podle něj ukazuje, že ťal do živého.

Sobotka se radoval v rádiu: Ťal jsem do živého, proto se Nejedlý tak brání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„Není to jenom o tom ano nebo ne,“ vyjevil hned v úvodu pořadu Sobotka na dotaz, zda ČSSD podpoří ve sněmovně Rusnokovu vládu, nebo nikoliv. „Z hlediska ČSSD to tak nikdy nebude. Když se podíváme na sněmovnu, tak buď je tam 101 hlas pravice a Rusnok důvěru nedostane, nebo už je pravice nemá, a pak by bylo opravdu nejlepší vypsat nové volby,“ vysvětloval dále Sobotka.

„Zastávám skeptický názor nejen ohledně legitimity vlády, ale i ohledně toho, co ta vláda ve sněmovně prosadí,“ vyjádřil se následně o šancích Rusnokova kabinetu. Ve sněmovně je prý od roku 2010 pravicová většina, a pokud nyní někdo tvrdí, že když se dala dohromady Rusnokova  vláda, tak tam najednou bude levicová většina, tak je to podle Sobotky iluze.

Jeho strana nechce připustit žádné špatné řešení. „Pravice se zhroutila sama dovnitř, pod tíhou svých skandálů,“ připomněl Sobotka a ujistil, že rozhodně nechce, aby se pravice vrátila do vlády. „Ale autoritativní prezidentský systém pokládáme za mnohem méně demokratický než parlamentní systém,“ jmenoval vzápětí další hrozbu.

Moderátor Martin Veselovský se pak přímo zeptal, zda první místopředseda ČSSD Michal Hašek podporuje možnost říci Rusnokově vládě ANO. „Ano, Michal Hašek má tento názor,“ přitakal Sobotka.

Je vidět, že jsem ťal do živého

Moderátor mu pak připomněl slova z rozhovoru pro Hospodářské noviny, kde obvinil hradního kancléře Vratislava Mynáře a místopředsedu SPOZ Martina Nejedlého, že se pokoušejí zevnitř rozbít ČSSD. „Je to věc, která člověka napadne, když se dozví, že se schází se členy strany a snaží se je přemlouvat,“ poznamenal.

O rozhovoru Bohuslava Sobotky pro HN si přečtěte ZDE, reakce Martina Nejedlého ZDE

Tito lidé navíc podle něj mají zjevný vliv i na vládu. Konkrétně mluvil o vlivu na odvolání generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. „Rozhodnutí dozorčí rady ČD bylo samo o sobě velmi rychlé. Navíc pan ministr měl z minulosti s panem Žaludou nevyřízené účty a celý ten způsob odvolání byl velmi divoký,“ myslí si Sobotka. A k tomu je prý zřejmé, že místopředseda SPOZ Martin Nejedlý má kontakty na ministra Žáka.

I zde se prý ukazuje, že Rusnokova vláda není úřednická, ale politicky angažovaná. „Tohle není úřednická vláda, je to vláda polopolitická. Vždyť jsou tam lidé, kteří chtějí kandidovat za SPOZ,“ upozornil Sobotka.

Na Sobotkova slova z rozhovoru pro Hospodářské noviny, kde obvinil vládu, že slouží zákulisním ekonomickým strukturám, přišla ostrá reakce Martina Nejedlého, který byl označen za hlavního zákulisního hráče vlády. První místopředseda SPOZ  o Sobotkovi řekl, že už ve své straně nemá vůbec žádný vliv, a poté mu pohrozil, že věc předá svému právníkovi. „Ta ostrost ukazuje, že jsem ťal do živého,“ poznamenal k tomu stručně Sobotka.

V rámci ČSSD je podle Sobotky jedno vedení, které samozřejmě zahrnuje několik názorových proudů. Nyní však hrozí, že vznikne druhé rozhodovací centrum, které bude mimo stranu. „Je tu riziko, že ty rozhodovací procesy budou přesunuty i někam jinam, a to by podle mě hrozilo rizikem, že strana nebude moct plnit své předvolební sliby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

7:51 Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

TÝDEN V MÉDIÍCH Za brutální manipulaci internetovými a mediálními obsahy považuje Petr Žantovský roz…