Sobotka to řekl jasně. Buď půjdou pučisté, nebo on

07.11.2013 20:14

Pokud nebude zrušeno usnesení předsednictva ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku k odchodu, sám skončí. Prohlásil to v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Sobotka to řekl jasně. Buď půjdou pučisté, nebo on
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády
reklama

„Výsledek nedělního jednání může být jen jediný - buď se podaří zrušit usnesení předsednictva a pak by měli vyvodit odpovědnost ti, kteří za tím pučem stáli a odejít z funkcí ve vedení strany, nebo to usnesení zrušeno nebude a odpovědnost vyvodím já jako předseda strany. Jiná cesta možná není,“ nechal se slyšet s tím, že dvojkolejnost ve vedení strany je zapotřebí zrušit.

Věří, že místopředseda ČSSD Michal Hašek spolu s Jeronýmem Tejcem a Zdeňkem Škromachem vyvodí důsledky ze svého chování a sami odstoupí ze svých funkcí. „Pokud neodstoupí z funkcí, které mají - kolegové Hašek a Škromach z funkcí místopředsedů strany a Jeroným Tejc z funkce předsedy poslaneckého klubu, předpokládám, že ÚVV se vyjádří hlasováním k jejich dalšímu setrvání v těchto klíčových funkcích,“ dodal. A pokud prý nebudou takové usnesení respektovat, může ÚVV dokonce hlasovat tajně přímo o odvolání podle stanov.

Ke zmíněným organizátorům se postupně přidali i další členové strany, což je podle Sobotky způsobené zřejmě tím, že se ocitli v situaci, kdy měli pocit, že je vše ztraceno. „I mezi těmi dvaceti lidmi, kteří hlasovali na předsednictvu, jsem schopen rozlišovat, kdo celou věc organizoval a kdo se pouze přidal v situaci, kdy měl pocit, že už jiné řešení možné není a nebude,“ podotkl.

Bohumínské usnesení je zastaralé

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš požaduje, aby sociální demokraté dodali seznam s padesáti podpisy poslanců, kteří by podpořili společnou vládu. Sobotka to však považuje za zbytečnou poštu. Je přesvědčený, že pokud se dohodnou na vytvoření koalice, bude zajisté stačit slovo předsedů stran potvrzené rozhodnutím klíčových stranických orgánů.

Z moravskoslezské ČSSD zazněl návrh, že by mělo být zrušeno takzvané bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci s komunisty. „Myslím si, že to usnesení bohumínské, které je z devadesátých let, už obsahově výrazně zastaralo. Já bych viděl jako lepší nahradit ho a nově definovat postoj sociální demokracie ke komunistické straně textem, který bude více vystihovat současnou situaci, která ve společnosti je,“ uvedl Sobotka. Rád by vedl diskuzi o tom, čím konkrétně usnesení nahradit. Ale prý až poté, co se konečně podaří sestavit vládu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

17:50 Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

Po dnešním vyhlášení přísnějších opatření kvůli koronavirové epidemii se v některých vařila voda. A …