Sociální dávky nemotivují lidi k hledání práce, vyšlo z průzkumu

07.06.2012 15:57

Více než dvě třetiny občanů ČR dlouhodobě zastává názor, že by nezaměstnaní měli dostávat jen tak nízké sociální dávky, aby byli nuceni si aktivně shánět práci. Současná situace není podle lidí dostatečně motivující pro hledání. Zveřejnila to společnost STEM, která ve čtvrtek pokračuje ve vydávání zpráv týkajících se názorů veřejnosti na nezaměstnanost.

Sociální dávky nemotivují lidi k hledání práce, vyšlo z průzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

Myslí si to nadpoloviční většina veřejnosti, celých 56 procent. Dvě třetiny dotázaných, 63 procent, odmítá zvýšení podpory v nezaměstnanosti.

Vláda by v souvislosti s řešením problému nezaměstnanosti, tedy vyplácení sociálních dávek, podle většinového veřejného mínění měla poskytovat jen takové dávky, aby nezaměstnaní byli motivováni si hledat práci i za cenu přijetí méně kvalifikované práce, absolvování rekvalifikace, přestěhování apod.

Současná výše podpor a sociálních dávek pro nezaměstnané nepředstavuje podle většiny občanů dostatečnou motivaci pro hledání zaměstnání. „Dvoutřetinová většina dotázaných se nedomnívá, že stát by měl zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Odlišný přístup zastávají pouze lidé, kteří deklarují vysokou míru obav z nezaměstnanosti,“ píše se v prohlášení STEM.

Odlišný pohled na problematiku dávek a podpory v nezaměstnanosti mají podnikatelé a živnostníci, občané v lepší finanční situaci, hlásící se k politické pravici a sympatizující s ODS či s TOP 09.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 12. - 21. 5. 2012. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 975 respondentů. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…