Šok a dramaturgický omyl, zaznívá z Babišových novin k Vánočnímu poselství Zemana

27.12.2016 12:25

K Vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana se ve svém komentáři pro MF Dnes vrátil komentátor Miroslav Korecký. „Miloš Zeman je dobrý rétor, v prezidentských projevech se však zatím stále hledá. A návrat k tradici vánočních poselství mu nepomohl,“ zkonstatoval.

Šok a dramaturgický omyl, zaznívá z Babišových novin k Vánočnímu poselství Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman před natáčením každoročního Vánočního poselství
reklama

Korecký následně uvádí, že Zeman je brilantním rétorem, který se nebojí pronést k národu ve sváteční den více než čtvrthodinový projev spatra.

„Trochu se zapomíná na to, že projev hlavy státu je dost specifický žánr, zejména pokud jde o nejsledovanější vystoupení prezidentů, tedy projev novoroční (vánoční) a projev k výročí vzniku republiky. A o to víc v zemi s tradicí slavnostních proslovů Masarykových, Havlových, ale třeba i Klausových,“ konstatuje však vzápětí a přidává kritiku. Podle něj totiž v poselství chyběla jakási vize, hloubka a duchovní rozměr. 

„Prezidentské poselství v Zemanově podání je vlastně jen jakousi účetní svodkou uplynulého roku, od reorganizace české policie až po prodej škodovek v Číně. Jako by prezident dopoledne prolistoval noviny za rok nazpátek a po dobrém obědě blahobytně oglosoval jeho nejdůležitější události,“ dodává. Na druhý svátek je to však dost málo, myslí si Korecký. 
 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky
 
„Nebýt za prezidentem na obrazovce stromek v národních barvách, televize mohly projev pustit klidně v červenci. I když jsou Češi národem neznabohů, na Štěpána v mnoha lidech přece jen ještě doznívá – třeba i jen instinktivně tušená – potřeba jakéhosi usebrání. A když vám do tohoto svátečního rozpoložení vpadne hlava státu s tržní cenou silové elektřiny nebo majetkovou diferenciací, je to šok a dramaturgický omyl,“ nebere si servítky dále. Zeman si přitom, jak uvádí, šije podle téhož mustru své projevy i na 28. října. „Žádný hlubší přesah o tom, jak si naše země stojí ve světě, co nás vlastně spojuje, co ohrožuje a kam máme podle názoru prezidenta směřovat,“ zmínil.
 
Prezident podle jeho názoru výrazně ubral na plynu. „Snad v reakci na vlnu kritiky a odporu kolem říjnové kauzy Brady, spíše však s blížícím se startem nové prezidentské kampaně. Zhruba za dva měsíce má Zeman oznámit, zda bude obhajovat hradní mandát – a soudě dle včerejšího proslovu, tak evidentně bude,“ uzavřel se slovy, že voličská koalice, kterou by rád Zeman posbíral, je setsakramentsky široká.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

11:02 Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

Moderátor a nově zvolený radní ČT Luboš Xaver Veselý se vydal za svým kolegou z branže Čestmírem Str…