Šokující průzkum: Kníže by s Topkou vyhrál volby. ČSSD druhá

21.07.2010 6:59

V červenci by podle agentury SANEP vyhrála volby Schwarzenbergova TOP 09. Těsně druhá by skončila ČSSD.

Šokující průzkum: Kníže by s Topkou vyhrál volby. ČSSD druhá

Pokud by se volby konaly v červenci, vyhrála by TOP 09 se ziskem 22,8 procenta hlasů. Druhá by byla ČSSD se ziskem 22,6 procenta. ODS by získala 21,1 procenta.

Do sněmovny by pak pronikla ještě KSČM se ziskem 10 procent a Věci veřejné s 9,1 procenta. Další strany by nezískaly více než pět procent, uvedl průzkum SANEP.

Průzkum se konal ve dnech 15. až 20. července na vybrané skupině 3 273 dotázaných. Podle agentury se statistická chyba pohybuje v rozmezí 1,5 procenta.

"TOP 09 tak potvrzuje roli politického favorita, který se stává rovnocenným soupeřem a v tuto chvíli i partnerem ODS. TOP 09 si tak oproti květnovému volebnímu výsledku polepšila téměř o 6 procentních bodů. Tento výsledek exkluzivního průzkumu společnosti SANEP také naznačuje, že TOP 09 je již pravicovou stranou se stabilní členskou základnou," uvedli autoři průzkumu.

Podle internetového průzkumu SANEP si oproti květnovým výsledkům voleb do sněmovny polepšila také ODS i ČSSD. Autoři to připisují tomu, že strany opustili lídři Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Veřejnost ale dále čeká na jasnější signály o jednotnosti těchto stran.

Propad VV. Může za to ABL?

Největší propad přízně ale zaznamenaly Věci veřejné. Autoři průzkumu to vysvětlují provázaností některých ministrů a náměstků s firmou ABL, kterou vlastnil mecenáš, poslanec a ministr dopravy Vít Bárta. Toto možné propojení politiky a byznysu kritizoval i premiér Petr Nečas a to by mohlo stranu v očích voličů poškozovat, tvrdí průzkum.

SANEP potvrdil data průzkumu Factum Invenio, podle kterého má TOP 09 největší voličský potenciál.Volilo by ji, nebo s ní alespoň sympatizuje 1,76 milionu voličů.

SANEP (Středisko analýz a empirických průzkumů) je on-line výzkumným internetovým střediskem veřejného mínění v ČR. Průzkumy provádí na základě získávání informací od registrovaných internetových uživatelů.




Související:

Hlavní střet podzimu? Kníže a Sobotka, předpověděl průzkum

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…