Šokující zpráva z Řecka. Provalil se tento tajný a nepříliš legální plán na odchod od eura

27.07.2015 18:42

Z Řecka se rozšířila zpráva, která pobouřila Atény. Bývalý ministr financí Janis Varufakis měl v plánu hackovat účty a údajně i uvěznit nejvyššího úředníka centrální řecké banky. Plán však nedostal zelenou. Informuje server Deutsche Welle.

Šokující zpráva z Řecka. Provalil se tento tajný a nepříliš legální plán na odchod od eura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto

Neví se, jak moc vláda zvažovala tento plán, který údajně vzešel od pánů Varufakise a bývalého ministra energetiky Panagiotise Lafazanise. Opozice, která Tsiprase podržela na posledním hlasování o reformách, nyní žádá vysvětlení.

Plán spočíval v opětovném zavedení drachmy. Varufakis dostal od Tsiprase povolení prozkoumat možnost paralelního platebního systému. Nakonec však nedostal poslední povel k jeho uvedení do chodu.

Podle řeckých konzervativních novin Khatimerini „plán spočíval v tajném kopírování hesel daňových účtů občanů pomocí hacknutí webových stránek státního rozpočtu“. Cílem bylo umožnit platby skrze třetí stranu, pro případ, že zavřou banky.

Současný náměstek ministra financí Dimitris Mardas však sdělil, že se nikdy o takovém plánu ve vládě nejednalo.

Varufakis však tvrdí, že měl provozu schopný plán, jen potřeboval 1000 lidí, kteří by jej mohli realizovat. „Pro to jsem však potřeboval svolení, které ale nikdy nepřišlo,“ řekl Varufakis. Potvrdil však, že plán existoval.

Ke zprávám o plánu přejít na drachmu se vyjádřil i Lafazani, který návrat k bývalé řecké měně již dlouhou dobu prosazoval. „Ten plán vznikl hlavně proto, aby mohli Řekové a řecká ekonomika přežít, to je povinností každé vlády,“ sdělil ve včerejším rozhovoru pro RealNews.

Ohradil se ale proti zprávě Financial Times, která tvrdí, že plánovali uvěznit guvernéra řecké centrální banky pro případ, že by nespolupracoval. Okomentoval ji slovy, že se jedná o „lži, fantazie, šíření strachu, spekulace a staromódní antikomunismus“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

18:48 Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

Moderátor Luboš Xaver Veselý v internetové televizi XTV.cz přivítal analytika Petra Robejška. Dozvěd…