Soláry, větrné elektrárny a úspory, to je náš štít proti Putinovi. Český moderní energetik má jasno

5.8.2022 1:24 odp.

Z obav vypnutí dodávek ruského plynu do Evropy se hledají nové zdroje energie. Jednou z variant jsou i větrné elektrárny. O tom, jak si stojí Česko v rozvoji obnovitelných zdrojů, které řada českých politiků zpochybňuje jako řešení, hovořil v pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Podle jeho slov je energie z obnovitelných zdrojů lékem na energetickou krizi a vysoké ceny elektřiny.

Soláry, větrné elektrárny a úspory, to je náš štít proti Putinovi. Český moderní energetik má jasno
Foto: ČEZ
Popisek: Větrná elektrárna

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 21598 lidí
Němci v červnu ohlásili výrazný průlom v oblasti obnovitelných zdrojů. Polovina elektřiny vyrobená od ledna u našich západních sousedů pocházela z obnovitelných zdrojů. Nejvíce z větrných a slunečních elektráren, v menším pak i z biomasy a z vodních turbín.

Česko má podle Sedláka podobné povětrnostní podmínky, aby se touto cestou mohlo vydat také: „Určitě takové podmínky máme. Jediný rozdíl je, že nemáme moře, to znamená, že nemůžeme budovat větrné parky na moři, ale ty na pevnině mají vhodný potenciál i pro Českou republiku,“ uvedl. V číslech upřesnil, že výtěžnost na moři se pohybuje kolem 35 %, kapacitní faktor u pozemních větrných elektráren je kolem 24–25 %.

Celý rozhovor najdete ZDE

Se vznikem větrných elektráren jsme podle Sedláka však oproti našim západním sousedům značně pozadu. Česká republika má v současnosti 13 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Pokud bychom se dostali na vyšší podíl, zlevní se výrazně i cena elektřiny. Bohužel v České republice se potýkáme s tím, že je tady určitá nedůvěra k této cestě, zejména u politiků,“ zmiňuje Sedlák pozitiva energie z obnovitelných zdrojů.

Tato pozitiva však nejsou zdaleka jediná. Sedlák zmiňuje, že výhodou energetiky je také čistá energie, tedy i zmírnění negativní stopy v podobě povrchových dolů, exhalací a nemocí způsobených právě vypouštěním škodlivin, jako je tomu u uhlí.

V době, kdy je nejen Česká republika, ale celá Evropa drcena vysokou cenou, způsobenou závislostí na ruském zemním plynu, dokážou větrné elektrárny, podobně jako fotovoltaika, být zdrojem jedné z nejlevnějších elektřin na trhu,“ pokračuje Sedlák.

Větrné elektrárny by nám pomohly vymanit se ze závislosti na ruském plynu: „Jestliže je zemní plyn pro prezidenta Putina jeho zbraní vůči Evropě, tak větrné elektrárny, solární panely a energetická účinnost, tedy úspory energie, jsou evropským štítem vůči těmto snahám, jak zasáhnout Evropu na citlivém místě,“ dodává programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Jedna průměrná věrná elektrárna by podle Sedláka dokázala obstarat na 1600 domácností ročně. „Jedna větrná věž o výkonu 2 MW může svou roční výrobou pokrýt roční spotřebu zhruba 1500–1600 domácností, při průměrné spotřebě 2,5 MWh/rok na domácnost,“ uvedl.

Největší potenciál Sedlák spatřuje v kombinaci možností větrných elektráren společně s fotovoltaikou a budováním bioplynových stanic. „Ve chvíli, kdy funguje větrná energetika, většinou nejsou kvůli vyšší oblačnosti ideální podmínky pro solární energii, a naopak, když funguje fotovoltaika, většinou klesá výkon větrných elektráren,“ popisuje, jak se vykrývají solární a větrné elektrárny.

Sám energetickou budoucnost České republiky vidí v mixu jádra a obnovitelných zdrojů za pomoci systému ukládání energie. Rozvoj obnovitelných zdrojů však vyžaduje určité legislativní změny, k nimž podle Sedláka dlouho chyběla vůle, až nyní se chystá nová legislativa. „Podle informací by měla být novela energetického zákona předložena během tohoto léta, tedy v srpnu, anebo na začátku září,“ dodává Martin Sedlák s tím, že pokud se vše povede schválit, tak by od příštího roku mohly dané podmínky vstoupit i do České republiky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Zvyšování pokut je jedna věc

Ale jak chcete řešit mnohem důležitější věci, jako že jsou tu rizkový řidiči, ono dost rizikové je už i ježdění po českých silnicích, když jsou všude výmoly nebo fakt, že někdo si z pokut nebo vybodování hlavu neláme? Vy politici vše řešíte jen represivně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

21:12 „Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

Devět zničených ruských vojenských letounů na anektovaném Krymu hlásí Ukrajina. Ne však jako výslede…